Menu TR

S360Mag

6 February

Modanın yeni trendi: H&M kıyafetlerde geri dönüşüm üzerine çalışıyor

Bu haberi 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Moda endüstrisi çevre kirliliği sorununun en ciddi aktörlerinden. Ellen MacArthur Foundation’ın uyarısına göre, eğer moda endüstrisi bu konuda bir önlem almaz ise 2050 yılına kadar 2 derecece kalmak için ayrılan karbon bütçesinin çeyreğinden fazlasını moda endüstrisi kullanmış olacak. Bu sorun, moda endüstrisinin üretmiş olduğu ürünlerde neredeyse hiç geri dönüşüm olmamasından kaynaklanıyor.

Dünya çapında, kıyafet yapımında kullanılan materyallerin %87’si kullanıldıktan sonra ya atık depolama alanlarına bırakılıyor ya da yakılıyor. Bu materyallerin %1’den daha azı yeni kıyafet yap amacı ile geri dönüşümde kullanılıyor. Dahası, moda endüstrisi kullan ve at anlayışını yüz yıldan daha fazla bir süredir değiştirmiyor ve geri dönüşüm kıyafetleri söküp iplik haline getirmekten ileri gitmiyor.

Geleneksel mekanik geri dönüşüm, kumaşın hem lif kalitesini düşürüyor hem de geri dönüştürülen kumaşların daha önce kullanılmamış kumaşlarla karıştırılarak üretim yapabilmek için kullanılması gerekiyor. İsveç merkezli yeni bir şirket olan Re:newcell’in uyguladığı kimyasal çözücüler sayesinde kumaşları birbirinden ayırırken lif kalitesinde daha önce kullanılmamış etkisi yaratan “chemical garment to garment” geri dönüşüm yöntemi ise moda endüstrisinde sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm anlamında yeni bir akım yaratıyor.

Moda endüstrisindeki Re:newcell tarafından geliştirilen “chemical garment to garment” geri dönüşüm metodu H&M’den ve İsveç merkezli moda zinciri olan KappAhl’dan gelen yatırımlar sayesinde araştırma ve geliştirme alanında daha çok fırsat yakalıyor. Re:newcell ile yaptığı ortaklığın yanı sıra, H&M’in girişimcilik kolu olan CO:LAB Hong Kong Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Enstitüsü’ne, Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel (HKRITA), 6 milyon avroluk yatırım yaparak moda endüstrisinde sürdürülebilirlik alanında örnek liderlik teşkil ediyor. HKRITA ile geri dönüşüm adına geliştirdikleri teknolojileri kâr amacı gütmeden gerçekleştirdiklerini belirten H&M Vakfı İnovasyon Lideri Erin Bang, geliştirmiş oldukları teknolojileri endüstrisindeki diğer şirketlerle de paylaşacaklarını belirtiyor.

Moda endüstrisindeki kullanılan kıyafetlerin geri dönüşüm oranının %1’den bile daha az olması sebebi ile H&M gibi büyük şirketlerin moda sektöründe sürdürülebilirlik üzerine AR-GE çalışmaları yapan şirketlerle işbirliği yapması ve kendi vakıflarının bu alan üzerine yatırımlar yapması, moda sektöründe sürdürülebilirlik adına ümit verici gelişmeler olduğunu gösteriyor.

SHARE: