Menu TR

S360Mag

13 February

A Listesi: İklim değişikliğine karşın adımlar atan şirketler

Kar amacı gütmeyen Karbon Saydamlık Projesi (CDP), çevresel veriler sunan 8.000'den fazla şirketin yüzde 2'sini “A Listesi” adı altında sıraladı. Bu sıralamayı, Davos’ta Ocak ayında gerçekleşen iş insanı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisini bir araya getiren Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık toplantısına denk gelecek şekilde yayımlandı.

Japonya ve ABD, 'A Listesi' şirketlerinin genel merkezlerine en çok bulunduğu ülkelerken, bölgesel blok olarak Avrupa en yüksek sayıya ev sahipliği yapıyor.

Şirket isimleri olarak bakıldığında BT, Danone, Microsoft ve Sony, en üst sıralara sahip 178 şirket arasında yer alıyor.

Olumlu adımlara örnek olarak, Japon elektronik devi Sony'nin oyun konsollarını daha enerji verimli hale getirdiği ve Danimarkalı oyuncak üreticisi LEGO'nun 2025 yılına kadar tüm paketlemede ve 2030 yılına kadar tüm ürünler için sürdürülebilir malzemeler kullanmayı amaçladığı, verilebilir.

Listede önde gelen küresel şirketler arasında AstraZeneca, L'Oreal, Sainsburys, Nestle, LEGO, Walmart ve Bayer de bulunuyor. Ek olarak Microsoft da bir taahhütte bulundu ve 45 yıl içinde yaymış olduğu kadar karbon emisyonunu gidermeye söz verdi.

SHARE: