Menu TR

S360Mag

6 February

Yapay Zekada İnovasyon: Şehirlerde Karbon Nötrlük

Bu haberi 4 dakikada okuyabilirsiniz.

6 Avrupa şehri; Helsinki, Amsterdam, Kopenhag, Stavanger, Tallin ve Paris, yapay zeka kullanarak sera gazı emisyonlarını önlemek amacı ile ve şehirlerin iklim taahhütlerini sağlamaları için Avrupa Birliği tarafından 3 yıl süreli finanse edilen AI4Cities projesi adı altında bir araya geliyor.

AI4Cities projesi aracılığı ile üye şehirler Ticarileşme Öncesi Tedarik süreçlerinde kamu sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacağı çözümlerin ne olduğunu belirleyeceği bir süreçten geçecek. Öncelikli olarak, satın alma yetkilileri, karbon nötrlük hedefine ulaşmak için enerji ve hareketlilik (mobility) alanlarında çözümler için ihtiyaçları ve yerine getirilmesi gereken koşulları belirleyecek. Daha sonra, bu şehirler, startup’ları, kobileri, daha büyük şirketleri ve diğer paydaşları yapay zeka, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve 5G gibi benzer teknolojilere başvurarak inovatif çözümler üretmeye davet edecek.

AI4Cities’de proje koordinatörü ve Forum Virium Helsinki’de proje yöneticisi olan Kaisa Sibelius, AI4Cities için şunları söyledi: “Şehirlerin ve bölgelerin konu iklim olduğunda söyleyecek ve yapacak çok şeyi var. Ülkelerin iklim hedeflerine ulaşmalarında onlara yardımcı olmak için iyi bir donanıma sahibiz. AI4Cities, liderlik kabiliyetimizi ve Ticarileşme Öncesi Tedarik (Pre-Commercial Procurement, PCP) stratejilerimizi kullanarak Avrupa’daki inovasyonu, yapay zeka kullanımını ve sürdürülebilirliği artırma konusundaki istekliliğimizi gösteriyor.”

AI4Cities 5 farklı kısımdan oluşuyor: hazırlık aşaması, üç farklı araştırma ve geliştirme aşaması ve bir final etki değerlendirme aşaması. Hazırlık aşamasında, tedarikçi şehirler toplantılar, workshoplar ve işbirlikleri gibi etkinlikler düzenleyerek birlikte üretim pratiklerini gerçekleştirecekler. Araştırma ve geliştirme süreci ise kendi içerisinde üçe ayrılarak: çözüm üretim aşaması, prototip oluşturma ve prototipin test edildiği süreçlerden oluşuyor.

AI4Cities tedarik hedefine en az 40 farklı girişimci bularak ve finanse ederek ulaşacak. Birinci aşamada bu girişimciler raporlarını, fikirlerini ve araştırma sonuçlarını sunacak. Daha sonra bu girişimcilerden en az 20 tanesi prototiplerini geliştirmek üzere ikinci aşamaya davet edilecekler. İkinci aşamadan sonra en az 6 girişimci üçüncü aşamaya davet edilerek pilot çalışmalarına başlayacaklar.

AI4Cities projesinin etkisini artırmak için, üye şehirlerden yetkililer seçilecek. Seçilen yetkililer PCP sürecini takip edecek ve projenin işleyiş sürecinde destekçi olarak rol alacaklar. Sürdürülebilir kalkınmayı taahhüt eden ve ulusal ve bölgesel seviyede çalışan ICLEI, Local Governments for Sustainability, yetkililerin seçilmesinden sorumlu olup, aynı zamanda PCP sürecinin geliştirilmesinden de sorumlu olacak. Türkiye’de Marmara Belediyeler Birliği’nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin, ve Eskişehir, Tepebaşı Belediyesi’nin üyesi olduğu ICLEI yerel belediyelerle yaptığı çalışmalardaki gibi projeye dahil olan şehirler için yönergeler oluşturacak.

Son aşama olarak, PCP’de elde edilen sonuçları geliştirmek üzerine odaklanılacak. ICLEI’da koordinatör olarak görev alan Philipp Tepper’ın söylediği gibi ICLEI Procura+ ağı sayesinde üye şehirler Ticarileşme Öncesi Tedarik sürecini en verimli şekilde kullanarak üye şehirler kamu sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacağı çözümlerin ne olduğunu belirleyebilecek ve bu sayede sürdürülebilirliğe katkı sağlanırken aynı zamanda karbon ayak izinde de azalmalar yaşanacak.

SHARE: