Menu EN

S360MAG

13 November

Morgan Stanley Sürdürülebilir Sinyaller Raporu ve bireysel yatırımcıların artan ilgisi

Morgan Stanley “Sürdürülebilir Sinyaller” (Sustainable Signals) adlı raporunu Ekim 2019’da yayınladı. Üçüncü baskısı yayınlanan Sürdürülebilir Sinyaller, bireysel yatırımcıların sürdürülebilir yatırımlara yönelik tutumlarını, algılarını ve davranışlarını bireysel yatırımcı anketlerine dayanarak inceliyor. Daha önceki Sürdürülebilir Sinyaller bireysel yatırımcı anketleri raporlarına kıyasla, 3. raporun bulguları sürdürülebilir yatırımlara olan ilginin ve bu yatırımları benimsemenin 2015 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde arttığını gösteriyor.

Rapor sonuçlarına göre, sürdürülebilir yatırım alanında dört ana tema ortaya çıkıyor:
1. Yatırımcının ilgisi ve bu yatırım alanını kabulü yükselmeye devam ediyor; Yatırımcıların %85'i, bu yatırımcılar içerisindeki Y jenerasyonunun ise %95'i sürdürülebilir yatırımla ilgileniyor.
2. Yatırımcılar ilgi alanlarına uygun ürünler istiyor; Yatırımcıların %84'ü, bu yatırımcılar içerisindeki Y jenerasyonunun %90'ı yatırımlarını etki hedeflerine uyarlanabilir olmasını istemekte.
3. Yatırımcıların sürüdürülebilir yatırımlara ikna olabilmesi, finansal bir özveri yapma endişelerine ağır basıyor; Yatırımcıların % 86’sı ÇSY uygulamalarını benimseyen şirketlerin potansiyel olarak daha karlı ve daha iyi uzun vadeli yatırımlar olabileceğine inanıyor.
4. Yatırımcılar daha fazla ürün seçeneği istiyor; Yatırımcıların %65'i mevcut finansal ürün eksikliğini, portföylerine sürdürülebilir yatırım yapmayı engelleyen bir engel olarak belirtti.

Morgan Stanley Sürdürülebilir Yatırım Enstitüsü (The Morgan Stanley Institute for Sustainable Investing), Sürdürülebilir Sinyaller bireysel yatırımcı anketinin üçüncü basımını, bireysel yatırımcılar arasında sürdürülebilir yatırımın büyümesine ilişkin içgörü ve analizi geliştirmek için üretti. Brunswick Insight araştırma şirketi tarafından yapılan çalışma, 7-14 Şubat 2019 tarihlerinde 57 soruluk bir anket aracılığıyla veri toplanarak yapılmış. Örneklem büyüklüğü, minimum 100.000 ABD doları tutarında yatırım yapabilir varlığa sahip 800 ABD bireysel yatırımcısı ile oluşturulmuş. Araştırmaya ayrıca yaşları 18-37 arasında değişen 200 Y Kuşağı yatırımcı dahil edilmiş. Raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ: