Menu

6 July

İklim değişikliği gayrimenkul pazarını etkiliyor

2007 ile 2017 yılları arasında, sel, kasırga ve orman yangınları riski açısından bakıldığında, riskin en düşük ve en yüksek olduğu bölgeler arasında ortalama konut fiyatlarının farkı çok büyüdüğü görülüyor. Sel ve kasırga riskinin en yüksek olduğu bölgelerde ortalama konut fiyatları on yıl öncesiyle karşılaştırıldığında, oldukça düşmüş olması bu iddiayı kanıtlar nitelikte.

Attom Data’nın Bloomberg News için yaptığı araştırmada, ABD çapında 3.397 şehirdeki konut fiyatlarındaki yıllık değişimi ve satışları değerlendirip, sonrasında bu şehirleri çeşitli doğal afetlere maruz kalma oranları ile karşılaştırdı. Sonuçlar, iklim değişikliğinin yarattığı tehditlerin konut piyasasında bir belirleyici olduğunu gösteriyor.

Analiz edilen şehirlerde konut fiyatları 2007 ve 2017 yılları arasında %7.3 artarken, doğal afet riski yüksek olan bölgelerde düşüşler yaşandı. Ortalama konut fiyatları, yüksek sel riski için %4.8 ile %5.6 arasında, yüksek kasırga riski için ise %9.1 oranında değer kaybetmiş gözüküyor. Bu durum, ev alacakların artık, doğal afet risklerini hesaba kattıklarını gösteriyor.

Wharton School Risk Yönetimi ve Karar Süreçleri Merkezi’nde politika araştırmaları direktörü olan Carolyn Kousky’e göre, insanların daha büyük bir afet riski bilincine sahip olma olasılıkları çok yüksek. Zor olan kısım, en riskli alanlardan bazılarının da orman veya deniz yanında olmak gibi özelliklere sahip olmasının fiyatlara pozitif şekilde yansıyan belirleyici bir faktör olması. Örneğin Florida'daki ev değerleri, sel riskine rağmen, 2007-2017 arasında %19 yükseldi. Aynı şekilde çok yüksek bir orman yangını riskine sahip olarak sınıflandırılan Aromas, Kaliforniya'daki evlerin değeri, aynı dönemde %43 arttı. Her iki alan da, -rakamlar öyle gösteriyor ki- alıcılar için tehlikelere değecek doğal güzellikler sunuyor.

Ancak veriler bu alanların istisna haline geldiğini gösteriyor. Harvard Üniversitesi'nde ders veren ve iklim değişikliği ile konut piyasası arasındaki etkileşime odaklanan Jesse Keenan, Amerikalıların daha çok fırtına, sel ya da orman yangınları yaşadığı için bu bağlantıların arttığını söyledi. Bu tüketici davranışındaki değişikliğin bir sebebi de, tüketicilerin 2017’de ekonomik zararları 200 milyar dolara varan Irma ve Harvey kasırgalarını gözlemlemiş olmaları olabilir.

Colorado Üniversitesi'nde Boulder'daki deniz seviyesinin yükselmesiyle bağlantılı konut fiyatlarındaki düşüşü inceleyen Asaf Bernstein, bunun zaman içinde daha net bir biçimde gözlemleyeceğimiz, kaçınılmaz bir konu olduğunu ifade ediyor.

SHARE: