Menu

10 February

Davos’tan gelişmeler

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF), 23-26 Ocak’ta Davos’ta gerçekleşen yıllık toplantısında, dünya liderleri iklim eylemine ivme kazandırılmasından okyanusların korunmasına, kadınların güçlenmesinden eğitimin geleceği ve sağlam bir ekonomik yapıya geçişe kadar birçok farklı konuda görüşlerini paylaştı. Bu seneki teması “Creating a Shared Future in a Fractured World” (“çatlamış” bir dünyada ortak bir geleceğin yaratılması) olan toplantıda, küresel risklerle ilgili söylemlerin artık eyleme dönüşmesi gerektiği görüşü öne çıktı.

Liderler neler söyledi?

Toplantının ilk gününde Hindistan Başbakanı Narendra Modi, insanlığın karşı karşıya olduğu en zorlu üç konunun iklim değişikliği, terör ve küreselleşmeden uzaklaşmak olduğunu belirtti. Modi’ye göre, ülkelerin, sınırlarını aşarak dayanışma içerisinde hareket etmeye ihtiyacı var. Modi aynı zamanda, hemen herkesin karbon emisyonlarını azaltma hakkında konuştuğunu fakat sadece birkaç ülkenin gerçekten sözlerinin arkasında durduğuna dikkat çekti.

Angela Merkel konuşmasına tarihten dersler almak gerektiğini vurgulayarak başladı. Çok taraflılığın tehdit altında olduğunu söyleyen Alman Şansölyesi, günümüzün zorluklarının duvarlar örerek değil, iş birliği ve gizlilikten kaçınma ile çözüleceğini dile getirdi. Fransa Başbakanı Macron, Merkel’in sözlerine benzer şekilde, iş birliğini vurguladı ve küresel kapitalizmin neden olduğu eşitsizliklerle mücadele etmek için bir araya gelme çağrısında bulundu.

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ise, Avrupa Birliği’nden ayrılacak olmasına rağmen Birleşik Krallık’ın küresel ticaretin savunucusu olacağını ve tüm ülkelerle yeni ikili anlaşmalar yapacaklarını belirtti.

Toplumsal cinsiyet ve kadının güçlenmesi

Forum’un yıllık toplantısı ilk kez sadece kadınlardan oluşan eş başkanlar tarafından yürütüldü. Norveç Başbakanı Erna Solberg, yolsuzluk, kanun dışı para akışları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularına odaklanılmasına yönelik çağrıda bulunurken kız çocuklarının eğitime tam katılımlarının ilk adım olduğunu vurguladı. Mann Deshi Foundation’un kurucusu ve başkanı Chetna Sinha herkesin erişebileceği finansal kaynak için çağrıda bulundu ve kadın girişimciler için 100 milyon Rupee değerinde bir alternatif yatırımın duyurusunu yaptı.

Microsoft’tan Peggy Johnson, kadınların erkek iş arkadaşları ve müdürleri ile yaşadıkları cinsel çatışmalardan kaçınmak için harcadıkları zaman ve eforu dile getirdi. Johnson, bu konuya dikkat çekmek amacıyla Twitter’daki #MeToo (#BenDe) hareketi ortaya çıktığında, kadın arkadaşlarının, bunun aslında #WhoHasn’t (#KimDeğilki) şeklinde tepki verdiklerini anlattı. Cinsiyetçi şakalara artık hiç gülmediğini belirten Johnson, bunu şu anda bir yönetici olarak sahip olduğu güce bağladığını; kadınların güçlenmesiyle birlikte toplumun da değişeceğini söyledi.

Çevresel Riskler

Hindistan başbakanı Modi, Davos’tan bir hafta önce yayımlanan Küresel Riskler Raporu’nda dikkat çekilen noktalara uygun olarak, çevresel sorunların dünyanın başına gelen en tehlikeli riskler olduğunu, bu sorunların bir süredir sağlığımızı ve refahımızı etkilediğini söyledi. Greenpeace’ten Jennifer Morgan, dünya liderlerini vatandaşlar, müşteriler ve çalışanlar bazında aksiyon alıp iklim eyleminin ölçeğini ve ilerleme hızını artırmaya davet etti. Emmanuel Macron ise, Fransa’nın 2021’e kadar tüm kömür santrallerini kapatacağını duyurdu ve iklim eyleminin, ekonomide reform gerçekleştirmeye yönelik planları arasında bulunduğunu söyledi.Okyanusların durumu

Okyanusların insanlığın ürettiği fazla ısının %90’ını, CO2 emisyonlarının ise yaklaşık %30’unu soğurduğunu düşündüğümüzde, okyanuslara ne denli bağımlı olduğumuz daha net bir şekilde görülüyor. Ancak günümüzde okyanuslar plastik kirliliği, aşırı avlanma, iklim değişikliği ve asitleşme tehdidi altında. Okyanuslardaki hayatı korumak için, Birleşmiş Milletler Sekreterliği’nin Okyanus Temsilciliği ve İsveç Başbakan Yardımcısı tarafından, Benioff Okyanus Girişimi’nin sağladığı fon yardımıyla yeni bir ortaklık kuruldu. “Okyanus Eylemi” ortaklığının üyeleri bilim, teknoloji, iş dünyası ve kamu dışı gruplardan 40’a yakın önde gelen aktivist ve düşünce liderinden oluşacak ve 14. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nin gerçekleştirilmesine destek sağlayacak.

Forumda çevresel konulara dair bir diğer öne çıkan gelişme ise Ellen MacArthur Derneği çatısı altında 2025’e kadar %100 yeniden kullanılabilir, geri dönüşümlü veya bozunabilen ambalajlama kullanılması için önde gelen marka, perakendeci ve ambalaj şirketlerinin birlikte çalışacağını açıklaması oldu. Listede yer alan Amcor, Ecover, evian, L’Oréal, Mars, M&S, PepsiCo, The Coca-Cola Company, Unilever, Walmart, ve Werner & Mertz yılda 6 milyon tondan fazla plastik ambalaj üretiyor.

SHARE: