Menu

4 May

18 eyalet araç emisyonları konusunda Trump yönetimini dava etti

Donald Trump yönetiminin araçlarda sera gazı salım kurallarını gözden geçireceğini açıklamasının ardından 18 eyalet hukuki yollara başvurarak cevap verdi.

Eski ABD başkanı Obama döneminde, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında emisyonların azaltılması için atılan adımlar arasında 2025’e kadar arabalarda yakıt verimliliğini arttırma hedefi yer alıyordu. Günümüzdeki Çevre Koruma Ajansı (EPA) yöneticisi Pruit ise bu hedefin, güncel olmayan bilgilere dayanarak konulmuş kısıtlayıcı bir hedef olarak değerlendiriyor.

EPA’nın bu hedefi geri çekmeye yönelik hamlesinin keyfi olduğunu söyleyen eyaletler sözcüsü Kaliforniya valisi Brown, hava kirliliğinin önüne geçmek ve araçlarda performansını artırmak için “temiz” araba standartlarını savunmaya devam edeceklerini açıkladı.

Trump yönetiminin bu kapsamdaki hareketi aslında daha geniş kapsamlı bir iklim politikasının parçası. Trump yönetiminin almak istediği kararlar arasında Kaliforniya gibi eyaletlerin kendi yakıt verimliliği kurallarını koymasını engellemek, federal sera gazı salımlarını Obama dönemi hedeflerinin çok gerisinde bırakmak da var. Dava açan 18 eyaletten 13’ünün kendi salım standartları olması ve bu eyaletlerin toplamda ABD’deki araba pazarının %36’sını kontrol ediyor olmaları, Trump yönetimi kararları arkasındaki niyeti de gösteriyor.

Güncel salım standartları, 2011 yılında Obama yönetimi, Kaliforniya eyalet görevlileri ve araba üreticilerinin ortak kararıyla yürürlüğe konulmuştu. EPA’ya göre, bu standartların korunması durumunda 2012 ile 2025 yılları arasında satılan araçların yaklaşık 6 milyar ton daha az karbondioksit salımına sebep olacağı öngörülüyor.

SHARE: