Menu

23 November

Fransa tedarik zinciri kaynaklı ormansızlaşmanın önüne geçiyor

Fransa 2030’a kadar diğer ülkelerde ormansızlaşmaya neden olan ithalatı yasaklamayı planlıyor. Yeni stratejisi dahilinde, konuyu Avrupa Birliği’ne taşıyarak Brüksel’e baskı yapan Fransa ormanları yok eden ticareti durdurmak için harekete geçmek üzere. Fransa, diğer AB ülkelerine öncü olarak 2030’a kadar soya, palm yağı, et, kereste gibi ormansızlaşmayla ve sürdürülebilir olmayan tarım ile ilişkili ürünlerin ithalatını durdurmayı amaçlıyor.

Çevre Bakanlığı’nun oluşturduğu yeni ulusal strateji, ticaret aracılığıyla yoksul ülkelerin ekonomik kalkınmasını olumsuz yönde etkileyen, sürdürülebilir olmayan tarımsal faaliyetler için ağaçların kesilmesi ile sonuçlanan eylemlere son vermeyi içeriyor. Fransa tüm bunlara ek olarak, ormansızlaşmaya neden olan ürünlerin ithalatıyla mücadele etmek amacıyla şirketlere hedeflerine ulaşmaları yönünde desteklemeyi taahhüt ederken yatırımcıları, yatırım kararlarında çevresel ve sosyal konuları dikkate almaları konusunda teşvik ediyor.

Latin Amerika’dan gelen soya fasulyesi, Güneydoğu Asya’dan gelen hurma yağından Afrika’dan gelen kakaoya kadar, Avrupa’nın ithal tarım ürünlerin ormansızlaşmanın üçte birinden fazlasından sorum olduğunu görüyoruz. Fransa özelinden çıkıp büyük çerçevede baktığımızda, Avrupa Komisyonu’nun bloğun diğer tarafında bulunan ülkelerdeki ormansızlaşmaya katkısını azaltmaya yönelik, bazı AB başkentleri, Avrupa Parlamentosu üyeleri ve sivil toplum örgütlerinin baskı yaptığını görüyoruz. Bu baskı dahilinde Fransa, Hollanda, Almanya, İtalya, Birleşik Krallık, Danimarka ve Norveç tarafından, AB komisyon üyelerine yine komisyonun kendi fizibilite çalışmasına dayanarak ormansızlaşmayla mücadele etmesi için blok çapında bir eylem planı oluşturulması amacıyla bir mektup gönderildi.

Brezilya’da Jair Bolsonaro’nun seçilmesinin ardından Amazon tropikal ormanlarında, ormansızlaşmanın giderek arttığını görüyoruz. AB’nin Brezilya’nın en büyük yabancı yatırımcısı olduğu ve %18,3’lük payı ile ikinci büyük ticaret partneri olduğunu düşünürsek AB’nin Bolsonaro’nun karşısında ancak adil ticaret ile durabilir.

SHARE: