Menu

17 August

Dünya Bankası, Avustralya Commonwealth Bankası ve Microsoft iş birliğinde dünyanın ilk blok zincir tahvili çıkıyor

Dünya Bankası, ilk blok zinciri tahvilinin yaratılması, tahsis edilmesi, aktarılması ve yönetilmesi için Avustralya'daki Commonwealth Bankası’nı (Commonwealth Bank of Australia Group, CBA) görevlendirdi. Bu tahvile gösterge yatırımcı ilgisi güçlü oldu ve Dünya Bankası ve CBA, daha geniş bir yatırımcı grubuyla görüşmeler sonucunda blok zincir tahvil işlemlerini başlatmayı düşünüyor. “Bond-i” blok zinciri platformu CBA’nın Blok Zinciri Mükemmellik Merkezi’nde (CBA Blockchain Centre of Excellence) oluşturuldu ve geliştirildi. CBA, 2009'dan beri Avustralya ve Yeni Zelanda sermaye piyasalarında bir dizi IBRD tahvil ihracında lider rolünde.

Blok zinciri, borç sermayesi piyasalarında aracıları ve kurumları azaltarak, sermaye artırımı ve hisse senedi alım satımlarını basitleştirmeye; operasyonel verimliliği arttırmaya ve yasal gözetimin geliştirilmesine yardımcı olarak sermaye piyasası araçlarını kolaylaştırıcı bir taraf sunuyor.

Blockchain Innovation Labs Başkanı Sophie Gilder, birçok yatırımcının içinde olduğu bu projenin Dünya Bankası altyapısında olduğunu ve Microsoft tarafından kontrol edilmesinin müşteriye güvence sağladığını söylüyor. Microsoft Azure Blockchain Engineering Genel Müdürü Matt Kerner ise, Dünya Bankası ve Microsoft arasındaki ortaklığın çok değerli olduğunu ve insan hayatını geliştirmek adına önemli bir adım atıldığını düşünüyor.

Dünya Bankası veznedarı Arunma Oteh yenilikçiliğe devam etmenin, yatırımcı ihtiyaçlarına cevap vermenin ve pazarları dönüştürücü bir şekilde güçlendirmenin gelişmekte olan teknolojiler ile mümkün olabildiğine inandığını söylüyor. Bu sebeple, bilgi teknolojileri meslektaşları ve CBA ile birkaç aylık çalışmanın ardından ilk blok zinciri tahvilinin gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi. CBA’nın taahhüdünün ve Microsoft’un deneyim zenginliğinin bu başarıda etkili olduğunu söyleyen Oteh, yenilikleri yoksulluğun sona erdirilmesi ve ortak refahın artırılması için kullanacaklarını da belirtti. Dünya Bankası Grup Şefi Bilgi Memuru Denis Robitaille, bu teknolojinin Dünya Bankası’nın müşterilerine sürdürülebilir kalkınma hedefleri için tavsiyelerde bulunurken faydalı olacağını belirtirken; CBA Uluslararası Genel Müdürü James Wall, inovasyonda iş birliği yapmanın önemini vurguladı.

Dünya Bankası, uluslararası sermaye piyasalarında sürdürülebilir etkiler yaratan program ve faaliyetlerin finanse edilmesi için her yıl 50 ile 60 milyar dolar arası sürdürülebilir kalkınma tahvilleri ihraç ediyor. İlk küresel tahvil ve ilk e-tahvil ihracını yapan Dünya Bankası, 70 yıldır sermaye piyasalarında birçok yeniliklerin öncüsü konumunda.

CBA ise, 1911’de Avustralyalı aileler için başlayan serüvenine 50,000 çalışanı ve 800,000’e yakın doğrudan hissedarıyla devam ediyor. Banka, teknoloji ilkleri, yenilikçi adımları ve müşteri memnuniyeti hedefleriyle toplumların ve bireylerin finansal refahının sağlanması için önemli adımlar atıyor.

SHARE: