Menu

9 March

Yeşil İklim Fonu’ndan 1 milyar doları aşan destek

2018’in ilk Yeşil İklim Fonu (Green Climate Fund – GCF) Yönetim Kurulu toplantısında, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında emisyon azaltımı ve adaptasyon üzerine 23 projeye toplamda 1,1 milyar dolara yakın destek sağlanmasına karar verildi. Yeni onaylanan projeler ile birlikte, gelişmekte olan ülkelerde düşük karbon ve iklim dirençliliği konusunda desteklenmek üzere yürütülen proje sayısı 76’ya, sağlanan fonun miktarı ise 3,7 milyar dolara ulaştı.

Toplantıda, GCF’nin faaliyetlerini güçlendirmek adına, “Yerli Halk Politikası” (Indigenous Peoples Policy) ile “Çevresel ve Sosyal Politikalar”ın da kabul edilmesini kapsayan bir dizi karar da alındı. Ayrıca Yönetim Kurulu, gelişmekte olan ülkelerin GCF fonlarına erişimine yardımcı olmak amacıyla, Hazırlık Programı’nın uygulanması için 60 milyon dolarlık ek bütçeyi de onayladı.

Emisyon azaltımı ve adaptasyonu kapsayan çok sayıda proje ve hazırlık desteği için ek 60 milyon dolarlık fon, GCF’nin gelişmekte olan ülkeleri iklim hedeflerini gerçekleştirmeleri konusunda desteklemeye hazır olduğunu gösteriyor. Söz konusu destek, iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir etki yaratabilir. Bununla beraber, Türkiye’nin GCF kapsamındaki fonlardan şu anda yararlanamadığını hatırlatmada fayda var.

SHARE: