Menu

25 June

Evden çalışmak enerji tüketimini düşündüğümüz kadar azaltmayabilir

Bu haberi 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Birçok insan, COVID-19 karantinalarının enerji tüketiminin azalmasına yol açarak çevre için bir lütuf olabileceğini umuyor. Ancak bu durumun getirdiği faydalar düşündüğümüzden çok daha az olabilir.

Koronavirüs pandemisi öncesine kıyasla evden çalışmaların büyük orandaki artışına rağmen bazı araştırmalar toplam enerji tasarrufunun muhtemelen sınırlı olduğunu ve birçok durumda tasarrufta bir artışa yol açmayabileceğini ortaya koyuyor. Hatta IOPscience'te yayımlanan yeni bir rapora göre, aslında daha fazla enerji kullanıyor olabiliriz.

Araştırmanın yazarları evden çalışmanın etkisi üzerine yapılmış olan araştırmaları gözden geçirdi. Analiz edilen 39 çalışmanın 26'sı, evden çalışmanın iş yerine ulaşım ve ofis enerjisi tüketimini düşürmesiyle birlikte enerji kullanımını azalttığını buldu. Sadece 8 çalışma bu etkinin nötr ya da negatif olduğunu gösterdi.

Ancak iş dışı yapılan seyahatler ve evdeki enerji kullanımı gibi daha geniş bir etki yelpazesi göz önüne alındığında, enerji tasarrufları çok daha küçük ve öngörülmesi zor hale geliyor. Bu yüzden evden çalışmanın getireceği enerji tasarrufu faydaları hakkındaki varsayımlara rağmen, aslında bu faydaların ne kadar büyük olduğu konusunda hala çok fazla belirsizlik var.

Yazarlar, tele-çalışmanın enerji ve çevresel faydalarına dair bir fikir birliği olmamasının, birden fazla çalışmanın yürütüldüğü ülkelerde bile tele-çalışmanın iş veya hükümet tarafından koordine bir şekilde desteklenmemesine katkıda bulunduğunu söylüyorlar.

Tasarrufları en üst düzeye nasıl çıkarırız?

Mevcut araştırmalar, çalışanların ofis ve ev arasında zaman paylaştırmak yerine tam zamanlı olarak evden çalıştığında en büyük enerji tasarrufunun yaşandığını gösteriyor. Bununla birlikte, tam zamanlı olarak evden çalışılsa bile diğer faktörlerin de dikkate alınması gerekiyor; örneğin gündelik seyahatlerin arkadaşlarla buluşma veya alışverişe çıkma gibi diğer aktivitelerle nasıl birleştirildiği gibi.

Şirketlerin evden çalışmanın en büyük faydalarını görebilmeleri için, bu uygulamaların ofis alanını küçültebilecekleri ve enerji tasarruflarını en üst düzeye çıkarabilecekleri kadar yaygın hale gelmesi gerekiyor.

Bir şeyi diğerine takas etme

Enerji kullanımındaki düşüşün düşündüğümüzden daha az olmasının nedenlerinden biri, işe gidip gelmekten tasarruf edilen zamanın genellikle seyahat içeren sosyal veya gündelik aktivitelere harcanıyor olması.

Bazı günler evden çalışan insanlar genellikle ofislerinden daha uzakta yaşıyorlar, yani işe gidip geldikleri günlerde çok daha uzun bir yol gitmeleri gerekiyor. Örneğin, Birleşik Krallık’taki çalışanlar üzerinde yapılan bir araştırmada evden çalışanların, yalnızca ofisten çalışanlardan ortalama 17 km daha uzun bir yolculuk yaptıkları bulundu.

Çalışmanın yazarlarından Benjamin K Sovacool, "Konuyla ilgili araştırmalar, tele-çalışmanın kaçınılmaz olarak daha sürdürülebilir bir seçenek olduğunu varsaymanın basit bir yaklaşım olduğunu gösteriyor. İşçiler ve işverenler evden çalışma modeline tam olarak bağlı olmadıkça potansiyel enerji tasarruflarının çoğu kaybedilebilir.” diyor. "Koronavirüs tehdidinden sonraki senaryo, çalışanların her iki dünyanın en iyi yönünü isteyeceklerini gösterdi: Evden çalışmanın getirdiği özgürlüğü ve esnekliği korumak, ancak bir ofiste çalışmanın sağladığı sosyal yönleri de kaçırmamak. Bu durum, dünyanın ihtiyaç duyduğu enerji tasarrufunu sağlamayacak."

SHARE: