Menu

23 February

Almanya hava kirliliğine karşı ücretsiz toplu taşımayı konuşuyor

Otomotiv sektörü konusunda dünya liderleri arasında yer alan Almanya, trafik yoğunluğunu, hava kirliliğini ve karbon salımlarını azaltmak amacıyla toplu taşımayı ücretsiz hale getirebilir.

Almanya Çevre Bakanı Barbara Hendricks’in de aralarında bulunduğu bir bakanlar grubu, hava kirliliği ile mücadelenin Almanya’nın öncelikli konuları arasında yer aldığı beyanında bulundular. En geç yıl sonunda eski başkent Bonn ile Essen ve Mannheim gibi sanayi şehirlerinin de aralarında bulunduğu beş şehirde ücretsiz toplu taşıma uygulaması pilot olarak başlayacak.

Avrupa’da yılda yaklaşık 400.000 ölüm ve 20 milyar Euro sağlık harcamasına sebep olan hava kirliliği, 130’un üzerinde şehri ciddi anlamda etkiliyor. AB’nin hava kirliliği konusunda belirlediği yasal limitlerin üzerine çıkan ülkeler, Avrupa Adalet Divanı tarafından cezalandırılabiliyor.

Toplu taşıma kullanımı Almanya’da son yirmi yıl içerisinde ivme kazanarak 2017 yılında toplamda 10,3 milyar seyahat sayısına ulaştı. Almanya’da toplu taşımanın, Avrupa’daki diğer ülkelere kıyasla ucuz olması, halihazırda teşvik edici bir unsur olarak göze çarpıyor. Örneğin, Londra metrosunu kullanmak için tek yön bilete 5,5 Euro ödenmesi gerekirken, Berlin’de 2,9 Euro ile seyahat edilebiliyor.

Daha önce aralarında ABD’nin Seattle kentinin de bulunduğu bedava toplu taşıma denemeleri başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

İki yıl önce Volkswagen’in dizel araç emisyon hilesi skandalından sonra, emisyon azaltımı ile ilgili bu doğrultuda alınacak bir karar, Almanya’nın iklim değişikliği konusundaki imajına da katkıda bulunabilir.

SHARE: