Menu

6 March

#HeForShe #BenDeğilsemKim

Geçtiğimiz aylarda Emma Watson'ın Birleşmiş Milletler'de verdiği ilham verici toplumsal cinsiyet eşitliği konuşmasını hatırlıyor musunuz? BM Kadının Güçlenmesi Birimi İyi Niyet Elçisi olan aktrisin vurguladığı en önemli mesaj, kadın haklarının korunmasının ve kadınlara daha fazla özgürlük tanınmasının erkekler için de daha özgür ve eşitlikçi bir yaşam alanı yaratacağıydı. Birçok ünlünün destek verdiği ve duyurulduktan kısa süre sonra pek çok kişi tarafından takip edilen, sosyal medyada paylaşılan ve katılım alan #HeForShe kampanyası Türkiye'de lanse edildi. Kampanyanın Türkiye'deki ana destekçisi aynı zamanda dünyada sözcülüğünü yapan on kuruluştan biri Koç Holding oldu.

Tüm dünyada 2015 Eylül ayına kadar devam edecek kampanya 1 milyar erkeği heforshe.org adresine tıklayarak, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları için değişimin temsilcisi olmak için imza atmaya davet ediyor. 

BM Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjörg Gisladottir kampanya lansmanı için yaptığı konuşmada “Yıllar içerisinde kadın haklarının geliştirilemsi konusunda büyük ilerleme kaydedildi. Bunu kadın haklarını savunan STK'ların cesur ve yılmayan duruşlarına borçluyuz. Bu mücadelenin başarılı olması için erkeklerin de eşitsizliğin topluma verdiği zararı anlaması gerekiyor. Bunu değiştirmek için erkekler de sorumluluk alıp, kadınlarla omuz omuza çalışmaları gerekiyor.” dedi.

Emma Watson'ın ayakta alkışlanan konuşmasının tamamını buradan izleyebilirsiniz. 

SHARE: