Menu

12 June

Futbolda Sürdürülebilirlik Mümkün Mü?

Futbol ve yolsuzluk konusu gündemdeyken biz de sürdürülebilirlik çerçevesinden futbol dünyasını incelemek istedik. Kurumsal yönetişim ve şeffaflık sürdürülebilirliğin temel değerlerinden. Ancak bu konuların yanı sıra futbol nedeniyle izleyiciler ve sık seyahat eden oyuncular da büyük birer ekolojik ayak izine sebep oluyor. Bununla beraber, stadyum inşaatları (The Guardian’a göre, 2010’dan beri, 2022'de Katar'da düzenlenecek olan Dünya Kupası için yapılan stadyum inşaatlarında 44 işçi hayatını kaybetti) insan haklarının yanı sıra çevresel  etkileri bakımından da önem taşıyor. Futbol seyircilerinin hareketleri de cabası. Bu durumda futbolun çevreye etkileri ve buna karşı kulüplerin sürdürülebilirlik hakkında neler yaptıklarını okumak için bir dosya derledik. 

Dünyada her yıl futbol müsabakalarını izlemek için milyonlarca kilometre yol kat ediliyor. Örneğin, Fransa’da bir hafta sonu içerisinde 3 milyon kilometre yol kat ediliyor. Bu da dünya çevresinde 80 tur atmak demek.

İş ahlakı, yolsuzluğa karşı mücadele, insan hakları, iş sağlığı ve güvenliği ve çevrenin korunması sürdürülebilirliğin temel değerlerindendir. Futbol dünyası sürdürülebilirlik adına yapılan uygulamalardan bazıları da şöyle listelenebilir:

- Chelsea Futbol Kulübü, 2006’dan beri yıllık sürdürülebilirlik raporu hazırlıyor.

- PSG takımı taraftarlarına arabalarını paylaşmayı öneriyor.

- OGC Nice takımının yeni stadyumunda ısıtma jeotermal kaynaklarla sağlanıyor.

- İsviçre’nin Young Boys takımı enerji ihtiyacını stadın çatısına yerleştirdiği güneş panelleri ile karşılıyor.

- Bayern Münih, Allianz Arena’daki ışıklandırma sistemini 380,000 enerji verimliliği yüksek LED ampullerle yenileyerek hem muhteşem bir ışıklandırma sistemi oluşturdu, hem de %60 enerji tasarrufu sağladı.

- Real Madrid’in 12 antreman sahası 2012 yılında yenilenirken, eski sahaların çimleri civardaki okul ve futbol takımlarının sahalarında yeniden kullanıldı.

- Manchester United Vakfı’nın iş sağlığı ve güvenliği politikaları mevcut.

- Forest Green Rovers takımının futbol sahası %100 organik ve azot bazlı gübre kullanılmıyor. Sürdürülebilirlik konusunda dünyada en önde olan takımlarda Forest Green’in sürdürülebilirlikle ilgili uygulamalarını buradan inceleyebilirsiniz.

- Bristol City’nin yeni bir sürdürülebilirlik stratejisi var. Yeni uygulamalarına buradan erişebilirsiniz.

- Nike ve Adidas organik pamuk ve geri dönüşümden gelen pet şişelerden forma üretiyor.

Futbol dünyasından sizin bildiğiniz iyi sürdürülebilirlik örnekleri var mı? Bizimle paylaşabilirsiniz. 

Tüm bu örneklerden de görüldüğü gibi futbol endüstrisinin sürdürülebilirlik konusunda ilerleme kapasitesi yüksek fakat kat edilecek daha çok yol var.

SHARE: