Menu

4 December

Global Şirketlerden Dikkat Çeken Sürdürülebilirlik Taahhütleri

Sektöründe devleşen şirketler çevre sorunları, toplum sorunları ve iklim değişikliğiyle ilgili çalışmalar yürütmeye devam ediyorlar çünkü bu alanlarda yapacakları yatırımların kendi çıkarlarıyla örtüşürken aynı zamanda küresel fayda sağlayacağının da bilincindeler. Biz de bu adımlardan heyecan verici olanlarını sizler için haberleştirdik;

1. Geri dönüşüm sektörünün gizli bir problemi var: tüketiciler tarafından geri dönüşüm için ayrılan plastiklerin çoğu, geri dönüştürülmek yerine yakılıyor veya gömülüyor. Bu problem, yetersiz altyapıdan kaynaklanıyor. Geri dönüşüm tesislerinin çoğu, plastik atıkları toplayıp, temizleyip, işleyip bir yandan da kar edecek kadar gelişmiş değiller. Johnson & Johnson ile Procter & Gamble gibi şirketler ise geri dönüştürülmüş plastik ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Bu soruna çözüm olarak geçtiğimiz sene kurulan Closed Loop Fund, geri dönüşüm altyapısını geliştirmek üzere yola çıkan şirketlere faizsiz kredi sağlıyor. Şaşırtıcı olan ise, fonun yatırımcılarının P&G, Coca-Cola, WalMart, Colgate-Palmolive, Unilever, Goldman Sachs ve PepsiCo’nun dahil olduğu 9 büyük şirketten oluşması. Şirketlerin her biri, 5 ile 10 milyon dolar arasında yatırım yapmış durumda. Şirketler, daha fazla geri dönüşümün kendi çıkarlarına olduğunu söylüyor. PepsiCo’nun Sürdürülebilirlik ve Geri Dönüşüm direktörü Tim Carey, “Pazarın yarısını satın almamıza rağmen, hala daha fazlasına ihtiyacımız var. Pazarda, düşük geri dönüşüm oranı nedeniyle bir arz eksiği var” diyor. Fonun başka bir yatırımcısı olan P&G de geçtiğimiz sene kullandığı geri dönüştürülmüş plastik miktarını ikiye katlamak istediğini belirtmişti.
2. Microsoft iş birimi yöneticileri her çeyrek yılda bir kar ve zarar durumlarını hesaplarken, yalnızca satış ve giderleri değil aynı zamanda karbon fiyatlarını da hesaba katıyorlar. Çarpıcı olan ise iş birimleri, enerji tüketimlerine bağlı olarak Microsoft tarafından iç vergiye tabi tutuluyorlar ve bu para çevre sürdürülebilirlik projelerinin fonunu sağlamak üzere ortak hesaba aktarılıyor.  Bu iç vergilerinden gelen gelir gönüllü olarak güneş paneline ve rüzgar santraline yatırım amaçlı kullanıyor. Microsoft daha da ileri giderek sadece 3 yıl içerisinde 7.5 milyon ton karbondioksit değerinde emisyonunu azalttı ve enerji kullanımındaki bu azaltım ile giderlerinde 10 milyon dolardan fazla tasarruf sağladı. Bu yıl Microsoft emisyon azaltımı ile yaklaşık 20 milyon dolar civarında kar etmeyi hedefliyor ve sonuçta Microsoft yenilenebilir kaynaklardan daha fazla güç elde ediyor.
3. Sürdürülebilirlik elbette sadece çevreyi korumakla olmuyor. Toplumsal sorunlara çözüm geliştirmek de sürdürülebilirliğin ayrılmaz bir parçası. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ile Priscilla Chan geçtiğimiz Salı günü yeni doğan kızlarına yazdıkları mektupta , dünyaya fayda sağlamak istediklerini ve Facebook hisselerinin %99’unu beraber kuracakları Chan Zuckerberg Girişimi’e (Chan Zuckerberg Initiative) yatıracaklarını açıkladı. Zuckerberg ve Chan, kızlarının şimdikinden daha iyi bir dünyada büyümesini istediklerini, bu girişimle dünyadaki tüm çocuklar için eşit bir dünya yaratmayı hedeflediklerini belirtti. Girişimin odak alanları ise şöyle: kişiselleştirilmiş eğitim, hastalıklarla mücadele, dünyadaki insanları ortak bir paydada bir araya getirmek ve toplumları güçlendirmek.

SHARE: