Menu

14 December

Finansal olmayan bilgilerin güvenilirliğini arttırmak üzere, yatırımcıların perspektiflerini yansıtan bir rapor yayınlandı

Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD) ve PwC, yatırımcıların Çevre, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) göstergeleri dahil olmak üzere finansal olmayan konularda karar vermek için hangi bilgilere ihtiyaç duyduklarına dair rapor yayınladılar.

Farklı ülkelerden 50 yatırımcı ile yapılan yuvarlak masa toplantıları sonuncunda oluşturulan rapor, yatırımcıların kararlarında finansal olmayan bilgileri kullanmaya istekli olduklarını fakat verilerde belirgin bir trend olmamasından dolayı bu bilgiyi esas almak konusunda sorun yaşadıklarını vurguluyor.

Araştırmanın amacı, finansal olmayan bilgilerin hangi yönlerinin yatırımcılar ve süreçleri için daha faydalı olduğunu, yatırımcıların bu bilgiyi nasıl kullanacaklarını ve paylaşılan bilgilere nasıl daha fazla güvenebileceklerini anlamak. Görüşme yapılan yatırımcıların neredeyse tamamı, finansal olmayan bilgilerin finansal bilgiye içerik katması, yatırımcının kurumsal yönetimi anlaması, risk ve fırsatların belirlenmesi ve işin sürdürülebilirliği için öngörü sağlaması açısından yatırım kararlarında kullanıldığını belirtiyor.

SHARE: