Menu

1 June

Al Gore: “Sürdürülebilirlik tarihin en büyük yatırım fırsatı”

Sürdürülebilir yatırımı, gelecekten çalmadan yaşam kalitesini arttırmak olarak tanımlayan Al Gore, sürdürülebilir yatırımın endüstriyel devrimin büyüklüğünü ve dijital devrimin hızını bir araya getiren, tarihin en büyük yatırım fırsatı olduğunu belirtiyor.

Küresel çevre hareketi ve Paris Anlaşması’nın önemli savunucularından ABD eski başkan yardımcısı Al Gore, hem 19 milyar dolarlık sürdürülebilirlik odaklı Generation Investment Management adlı şirketin hem de 1 milyona yakın üyesi olan İklim Gerçekliği Projesi’nin (The Climate Reality Project) kurucusu. Al Gore, 2007 yılında iklim değişikliğine karşı mücadelesi nedeniyle Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)’nin de desteğiyle Nobel ödülüne layık görüldü; film ve kitabı “Rahatsız Eden Gerçek” (An Inconvenient Truth) ile de iki Oscar ve bir Grammy ödülü kazandı.

Al Gore, sürdürülebilirliğin tarihin en büyük yatırım fırsatı olduğuna dair iddiasına kanıt olarak kendi şirketinin 14 yılda kazandığı başarıyı gösteriyor. İş dünyasına sürdürülebilirliğin yatırımlara tam anlamıyla entegre edilmesinin kârlılığı azaltmayacağını göstermek hedefiyle, eski Goldman Sachslı David Blood ile 2004’te kurduğu Generation Investment, kurulduğundan beri yatırımcılarına yıllık %13,5 getiri sağlıyor. Bu oran, yıllık %7,3 olan referans ölçütünün neredeyse iki katına yakın.

Generation Investment sürdürülebilir şirketleri, gelirini gelecekteki kazançlarından çalmayan, onu sürdürülebilir uygulamalar yoluyla kazanan, müşterisine düşük karbon salan, sağlıklı ve sosyal ürün veya hizmetler sunan kuruluşlar olarak tanımlıyor. Örneğin Generation Investment’ın portföyünde yeşil enerji üreticileri gibi şirketler dışında internet üzerinden çalışan süpermarketler, restoranlara odaklanan yazılım şirketi ve verimlilik uygulamaları sunan şirketler de var. Generation Investment'ın yatırımlarını sürdürülebilir uygulamalarla yöneten şirketlere fon sağlamasıyla elde edilen başarılar, sürdürülebilir yatırımı destekleyen trendlerin yayılıp güçlenmesini de sağlıyor.

SHARE: