Menu

21 June

G4’ten GRI Standartlarına geçiş tamamlandı

GRI Sürdürülebilirlik Raporlaması Rehberi 2000 yılından bu yana, 90'dan fazla ülkede binlerce kurum ve kuruluş tarafından kamuoyunu ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik konularında bilgilendirmek amacıyla kullanılıyor. Ayrıca, farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin ortak bir dil ile çevresel, sosyal ve ekonomik etkilerini ölçmelerine, yönetmelerine ve bu konularda hedef belirlemelerine olanak sağlıyor.

Standartlar, sürdürülebilirlik raporlamasında belli bir seviyeyi yakalamak, evrensel bir dil yaratmak ve raporların anlaşılabilirliğini kolaylaştırmak adına küresel en iyi uygulamayı temsil ediyor. GRI Standartlarında kullanılan modüler ve birbiriyle bağlantılı yapı ise güncellemeyi kolaylaştırarak kuruluşların farklı alanlardaki gelişmelere ayak uydurmasını sağlıyor.

2016 yılına gelindiğinde GRI, rehberlerin kullanım kolaylığını ve kalitesini arttırmak amacıyla bir dizi değişikliğe giderek GRI Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları’na geçişi başlattı. 1 Temmuz 2018’de GRI Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları’na (GRI Standartları) geçiş tamamlanacak.

G4 rehberlerinden gelen tüm kilit kavramlar ve açıklamalar GRI Standartlarına da taşınmış durumda. Raporlama ilkeleri, yönetim yaklaşımının raporlanması ve öncelikli konuların raporlanmasına verilen önem devam ediyor.

GRI 2016 yılından beri raporlama kuruluşlarını G4 rehberleri yerine yeni GRI standartlarını kullanmaya teşvik ediyor. 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren ise GRI, G4 rehberleri ile ilgili teknik destek vermeyi durduracak. Ancak GRI Standartları bölümü, GRI Standartlarına uyan raporların geliştirilmesi ve yenilenmesi ile ilgili teknik destek vermeye kesintisiz bir şekilde devam edecek.

SHARE: