Menu

8 June

Morningstar’dan yeni “karbon fonları risk puanı” değerlendirmesi

Yatırım araştırmaları alanında önde gelen bağımsız araştırma kurumlarından Morningstar, yatırımcıların fonların karbon risklerini değerlendirmesine yardımcı olmak için “Karbon Fonları Portföyü Risk Puanı” (Portfolio Carbon Risk Score) uygulamasını başlattı. Bir portföyün karbon riskleri ve fırsatları hakkında değerlendirme olanağı sunan puanlama sistemi, düşük karbon riskli ve az fosil yakıt tüketen, Paris Antlaşması’yla uyumlu olarak karbon salımını azaltan veya buna yönelik karbon çözümleri üreten şirketlerin belirlenmesini sağlayacak. Böylelikle düşük karbon fonlarının daha kolay tespit edilmesi ve yatırımcılar için ön plana çıkarılması hedefleniyor.

Morningstar başlangıç olarak, çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) konularına odaklanan bağımsız araştırma ve analiz şirketi Sustainalytics’in değerlendirmelerine göre 30.000 fona düşükten yüksek riske puanlama yapacak. Sustainalytics CEO’su Michael Jantzi, Sustainalytics ve Morningstar’ın müşterilerinin daha bilinçli kararlar alması için çalışan şirketler olarak ortak bir değer paylaştıklarını belirtiyor.

Morningstar analizlerine göre, Birleşik Krallık hariç Avrupa kaynaklı fonlar en düşük karbon risklerine sahipken, Japonya hariç Asya kaynaklı fonların karbon risk puanları en yüksek. Ancak, Morningstar’ın Sürdürülebilirlik Araştırmaları Direktörü Jon Hale’e göre karbon riskini anlamaya yönelik metrikleri kullanarak gerçekleştirdikleri bu analiz yatırımcıların her yatırım modelinde ve her bölgede düşük karbonlu yatırım fonları bulabileceğini gösteriyor.

SHARE: