Menu

10 July

SASB’nin Yeni Sektörel Sürdürülebilirlik Standartları Tamamlanıyor

Sürdürülebilirlik Muhasebesi Standartları Kurulu (SASB) 2015 yılı boyunca 10 farklı sektör için yeni sürdürülebilirlik standartları duyuracağını anons etmişti. Yılın ilk yarısında sağlık hizmetleri, finans, teknoloji ve iletişim, ulaşım, petrol ve doğalgaz, hizmet sektörü, kimya ve elektrik-elektronik ile hızlı tüketim malları konularında yeni standartlar çıkarıldı. Yenilenebilir kaynaklar ve alternatif enerji, perakande tüketim ve inşaat sektörlerine özel standartlar ise geçici olarak duyuruldu ve bu standartların paydaş yorumu sürecinden geçtikten sonra son hallerini almaları bekleniyor. 

Söz konusu standartlar GRI indikatörleri ve diğer uluslararası örgütlerin sektörlere özgü yayımladıkları standartlarla uyum gösteriyor. Birçok şirketin raporlarının bütünlüğü açısından kendi sektörlerindeki standartlara atıfta bulunması bekleniyor. SASB standartları aynı zamanda şirketlere öncelikli konularını belirleme süreçlerinde de yardımcı olmak için tasarlandı. Standart metinlerini bu bağlantıdan SASB veritabanına üye olarak indirebilirsiniz. Sürdürülebilirlik Muhasebesi Standartları Kurulu (SASB) 2015 yılı boyunca 10 farklı sektör için yeni sürdürülebilirlik standartları duyuracağını anons etmişti. Yılın ilk yarısında sağlık hizmetleri, finans, teknoloji ve iletişim, ulaşım, petrol ve doğalgaz, hizmet sektörü, kimya ve elektrik-elektronik ile hızlı tüketim malları konularında yeni standartlar çıkarıldı. Yenilenebilir kaynaklar ve alternatif enerji, perakande tüketim ve inşaat sektörlerine özel standartlar ise geçici olarak duyuruldu ve bu standartların paydaş yorumu sürecinden geçtikten sonra son hallerini almaları bekleniyor. 

Söz konusu standartlar GRI indikatörleri ve diğer uluslararası örgütlerin sektörlere özgü yayımladıkları standartlarla uyum gösteriyor. Birçok şirketin raporlarının bütünlüğü açısından kendi sektörlerindeki standartlara atıfta bulunması bekleniyor. SASB standartları aynı zamanda şirketlere öncelikli konularını belirleme süreçlerinde de yardımcı olmak için tasarlandı. Standart metinlerini bu bağlantıdan SASB veritabanına üye olarak indirebilirsiniz. 

SHARE: