Menu

6 November

Küresel Isınmayla Mücadeleye Beyaz Saray’dan Destek

Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Nike ve Ikea gibi 68 küresel şirket daha ABD Başkanı Barack Obama öncülüğünde “American Business Act on Climate Pledge” anlaşmasının orijinal 13 imzacısına katılarak, iklim değişikliği konusunda daha sert tedbirler almaya ve bu sene sonunda Paris’te yapılacak olan küresel iklim anlaşması öncesi özel sektörün desteğini göstermeye söz verdiler. Sponsorluğu Beyaz Saray tarafından yapılan bu anlaşmanın yeni imzacıları anons edildikten sonra, Başkan Obama Jonhson & Johnson, Intel, Hershey’s, Berkshire Hathaway Energy ve PG&E şirketlerinin CEO’larının ve bazı tedarikçilerinin katıldığı bir toplantı düzenledi. Toplantıda şirketlerin karbon salımlarını nasıl azaltabilecekleri tartışıldı.

Financial Times’ın haberine göre, Anlaşmayı imzalayan 81 şirket arasında birkaç enerji şirketi bulunsa da, ExxonMobil ve Chevron gibi büyük petrol ve doğalgaz şirketlerinin imzacılar arasında bulunmadığı gözlerden kaçmadı. Johnson & Johnson CEO’su Alex Gorsky, anlaşmaya katılan kurumsal şirket sayısının yüksek olmasının, Paris’teki konferansta bir anlaşmaya varılması için çok önemli bir faktör olduğunu belirtti. Gorsky ayrıca ne kadar çok şirket birlikte çalışırsa, hareketin dünyada yaratacağı etkinin bir o kadar fazla olacağını ekledi.

ABD yetkililerinden biri, “En eski eleştirilerden biri, iklim değişikliği konusunda harekete geçmek için özel sektördeki işletmelerin rekabet avantajlarını ellerinden almanın şart olduğudur.(iklim değişikliği konusunda harekete geçmek için özel sektördeki işletmelerin rekabet avantajlarını ellerinden almanın şart olduğu yapılan en eski eleştirilerden biri fakat) Bu küresel şirketlerin bugün verdikleri vaatler ve uluslararası bir anlaşmayı destekleyen sesleri, bu eleştirinin geçerliliğini yitirdiğini gösteriyor.” dedi.

Şirketlerin anlaşmayı imzalayarak verdikleri sözlerden bazıları şöyle:

İkea, 2020 yılına kadar küresel olarak tükettiği kadar yenilenebilir enerji üretmeye,

Johnson & Johnson 2050 yılına kadar karbon salımlarını %80 azaltmaya,

Dell 2020 yılına kadar sera gazı salımlarını 2012’ye kıyasla %50 azaltmaya ve yenilenebilir enerji alımını en az %50 arttırmaya,

PG&E 2020 yılına kadar müşterilerine %60’dan fazla karbonsuz elektrik sağlamaya,

Nike 2025’e kadar bütün fabrikalarında %100 oranında yenilenebilir enerji kullanmaya,

Siemens küresel karbon ayak izini 2020’ye kadar %5 azaltmaya ve karbon salımlarını 2030’a kadar tamamen sıfırlamaya söz verdi.

SHARE: