Menu

8 June

HKEX, sürdürülebilirlik raporlarını değerlendirdi

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda (HKEX) yer alan şirketler, 1 Ocak 2016 tarihinden bu yana emisyonlar ve doğal kaynak kullanımı gibi çevresel ölçütlerin yanı sıra istihdam, iş sağlığı ve güvenliği, eğitim ve kapasite geliştirme, tedarik zinciri, ürün sorumluluğu, yolsuzlukla mücadele ve toplumsal yatırımlar gibi alanlarda kamuya açıklamalarda bulunmak zorundalar.

HKEX’in bu açıklamalar üzerinden yaptığı çalışmada “Hang Seng Endüstri Sınıflandırma Sistemi”nde yer alan endüstriler içinden rastgele seçilen 400 şirketin kamuya açıklamaları değerlendirildi. Çalışma, şirketlerin sürdürülebilirlik raporlarında, paydaşların beklentilerini karşılama konusunda gelişme gösterebilecekleri alanlara odaklandığını gösterdi.

Söz konusu ÇSY analizinin özellikleri arasında zamanlama ve format, kriterlerin raporlama seviyeleri, farklı endüstrilerde ve Hang Seng Endeksi’nde yer alma ve almama temelinde raporlama eğilimleri yer alıyor.

HKEX, çalışmasının ardından, daha kaliteli sürdürülebilirlik raporlarının yayımlanabilmesi için uygulamaya dair dönemsel analizini tekrarlayacağını da açıkladı.

SHARE: