Menu

4 December

Paris İklim Zirvesi’nde İlk Hafta Nasıl Geçti?

Paris COP21 İklim Zirvesi tüm hızıyla devam ederken, pek çok dünya lideri yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve yeşil enerjiye finansal yardım için milyarlarca dolarlık yatırım sözü verdiler. Öncelikle, pozitif olarak değerlendirilebilecek gelişmelere odaklanırsak:

Hindistan başbakanı Narendra Modi, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile beraber 120’den fazla ülkenin katılımıyla uluslararası güneş enerjisi ittifakı kurulacağını açıkladı. Proje, küresel enerjiye erişim için varlıklı ülkelerden kamu finansmanı sağlamayı hedefliyor. Hollande projeyi, “eylem halindeki iklim adaleti” olarak tanımladı. Hint hükümeti, başlangıç olarak 30 milyon dolar yatırım yaparak ittifakın Hindistan’daki genel merkezinin kurulmasını sağlayacak. Nihai hedef ise, üyelik ücretleri ve uluslararası ajanslardan 400 milyon dolar üzerinde kaynak toplayabilmek. Projeye dahil olan şirketler arasında Areva, Engie, Enel, HSBC ve Tata Steel bulunuyor.

Hindistan’ın bu girişimi, şu ana kadar Paris İklim Zirvesi’nden çıkan en etkili girişim olarak gösteriliyor. Hindistan şu anda en fazla karbon salımına neden olan ülke. Aynı zamanda 2030 yılına kadar 1,5 milyarın üstüne çıkması öngörülen nüfusu ile de dünyanın en kalabalık ülkesi haline gelecek. Bu nedenle, daha önce haberleştirdiğimiz International Energy Agency’nin raporunda da belirtildiği üzere, Hindistan’ın iklim değişikliği ile mücadele sırasında vereceği kararlar bütün dünya için belirleyici kararlar olacak.

Hindistan’a ek olarak ABD ve 18 diğer ülke de temiz enerji araştırmalarına yaptıkları yatırımlarını beş yıl içerisinde ikiye katlayarak yaklaşık 20 milyar doara ulaştırmaya söz verdiler. Ülkeler arasında İngiltere, Kanada, Çin, Brezilya, Hindistan ve Güney Amerika da bulunuyor.

Dubai Emirliği de hedefleriyle dikkat çekiyor. Dubai Emiri, ülkesini küresel bir temiz enerji merkezi ve yeşil bir ekonomiye dönüştürmeyi hedefleyen 2050 Dubai Temiz Enerji Stratejisi’nin tanıtımını yaparken, Dubai Emirliği’nin bina sahiplerini binalarının çatılarına güneş paneli koymalarını zorunlu hale getireceğini ve panellerin yerel bir güç düzenleyicisine bağlanacağını söyledi. Yaklaşık 27 milyar dolarlık bir fon oluşturacak olan hükümet, bu fonla Dubai’nin temiz enerji sektörüne yatırım yapmak isteyenlere düşük faizlerle borç sağlayacak. Dubai, enerji verimliliği alanında yapılacak olan araştırmalara toplamda yaklaşık 137 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Özel yatırımcılar ve işletmeler de oldukça aktifler

19 ülke tarafından verilen temiz enerji araştırmalarına yatırım sözüne paralel olarak Bill Gates de, ABD Başkanı Obama ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile beraber yeni projesi Breakthrough Energy Coalition’ı hayata geçiriyor. Ulusal hükümetler, milyarder hayırseverler, yatırım fonu yöneticileri ve teknoloji CEO’larının da dahil olduğu iki düzineden fazla kamu kurumu ve özel şirketin yatırımlarıyla beslenecek olan bu fon, yeşil enerji üzerine yoğunlaşacak. Fon, geniş ölçekli yeşil enerji üretimi için yapılacak araştırmalara yatırılacak milyarlarca dolar anlamına geliyor. Gates, “Şu anda sahip olduğumuz rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir teknolojiler çok yol kat etti ve gelecekteki sıfır-karbon enerjisi hedefine ulaşmamızı sağlayacak yöntemlerden biri olabilir. Fakat almamız gereken yolun büyüklüğüne baktığımızda, başka yollar da keşfetme zorunluluğumuz olduğunu görüyoruz.” dedi ve enerji alanındaki çığır açan buluşların özel şirketler tarafından geliştirileceğini, fakat bu çalışmaların temelinde ancak hükümetler tarafından fonlanabilecek olan araştırmalar olacağını ekledi.

Fonun yatırımcıları arasında Alibaba’nın CEO’su Jack Ma, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, HP’den Meg Whitman ve Virgin Group’un CEO’su Richard Branson yer alıyor. Fon, genel olarak beş alanda yatırımlara odaklanacak: elektrik üretimi ve depolanması, ulaşım, endüstriyel kullanım, tarım ve enerji projelerinin verimliliğini arttıracak olan sistemler.

COP Zirvesi’ndeki diğer haberlerden bazıları şöyle:

Kolombiya, Almanya, Norveç ve İngiltere ile yeşil büyüme vizyonunu gerçekleştirebilmek için yeni bir ortaklık kurduğunu bildirdi. Bu stratejik ortaklık, özellikle Amazon bölgesindeki ormanların tahrip edilmesiyle mücadele konusuna odaklanacak. Brezilya ve Norveç ise ortaklıklarının 2020’ye kadar uzatıldığını açıkladılar.
Almanya, Norveç ve İngiltere, REDD+ programı ile orman tahribiyle mücadele için çalışan ülkelere 2015’ten 2020’ye kadar toplamda 5 milyar dolar fon sağlamaya karar verdiler. Ayrıca, ülkelerin raporlanan ve onaylanan performansları ile ilişkili olarak finansmanın artması bekleniyor.  
Peki, Türkiye’nin Hedefleri Ne Durumda?30 Eylül 2015’te, Türkiye de kendi ulusal katkı hedeflerini BM’e bildirmişti. Climate Action Tracker tarafından yapılan değerlendirmeye göre, Türkiye’nin yaklaşımı, küresel olarak maksimum 2°C ısınma hedefine ulaşma yolunda olması gerekenin çok altında. En azından “adil” bir katkı yapabilmesi için, Türkiye’nin 2020 sonrası hedeflerini ikiye, hatta üçe katlaması gerekiyor. Türkiye’nin şu anki enerji politikaları göz önünde bulundurulursa, bu haliyle bile yetersiz bulunan hedeflerin ancak %28’ine ulaşabileceği, eğer yeni politikalar planlanan şekilde uygulanabilir ise %73’ünü gerçekleştirebileceği belirtiliyor. Türkiye’nin 2030 hedeflerine ulaşabilmesinde en önemli etken, ülkenin hidroelektrik potansiyelini ne kadar verimli kullanabileceği. Bir yandan da, Türkiye’nin 2023 sonrasındaki hedeflerine bakıldığında, rüzgar ve güneş enerjisine verilen ağırlığın azaltıldığını, kömürle çalışan termik santrallerinin sayısını dörde katlamayı planladığını görülüyor. Bu durumda, Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadeleye ne derece katkı yaptığı konusu kesinlikle tartışmalı.

Uzmanlar, hedeflerin oldukça yetersiz olduğunu belirtiyor.1 Aralık itibariyle ülkelerin COP21’de gerçekleştirmeyi vadettikleri hedeflere baktığımızda, bunun hala iklim değişikliğinin getirdiği etkilerin önüne geçmekte oldukça yetersiz olduğunu gözlemliyoruz.

SHARE: