Menu

21 December

2018’e veda ederken…

Yılın son S360MAG’i ile 2018 yılı boyunca size nelerden bahsettiğimizi özetlemek istedik. Geçtiğimiz yıl iklim, doğal kaynaklar, tarım, ekosistemler, iş dünyası ve toplumsal konularla ilgili gelişmeleri sizlerle paylaştık. 2019’a girmemize sayılı günler kala 2018’de neler olduğuna beraber göz atalım istedik.

2018’de iklimle ilgili birçok haberi ve çalışmayı sizlere aktardık. Mayıs ayında, Carbon Brief, Türkiye'nin artan karbon salımı ve bu artışa karşı alınabilecek önlemlerle ilgili önerilerin yer aldığı bir yazı yayımladı. İklim değişikliğinin fiziksel sağlığımızın yanı sıra ruh sağlığımız üzerinde de önemli olumsuz etkilerinin olduğunu vurgulayan araştırmaları da aynı ay içerisinde sizlerle paylaştık. İnsanlığın doğal kaynak kullanımının, doğanın sağlayabileceği yıllık kapasiteyi aştığı gün olarak tanımlanan Dünya Limit Aşım Günü, 2018’de 1 Ağustos oldu. Üstelik bu tarih bugüne kadar görülen en erken Dünya Limit Aşım Günü’ydü.

Olumsuz gelişmelere rağmen, iklim değişikliğini önlemeye yönelik çabalar hız kesmedi. Binlerce şirket ve kuruluşa sürdürülebilirlik raporlamasında yardımcı olan GRI Sürdürülebilirlik Raporlaması Rehberi’nin kullanım kolaylığını ve kalitesini arttırmak amacıyla GRI Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları’na geçildi. Yılın sonuna yaklaşırken de Polonya’nın Katoviçe kenti COP24’e ev sahipliği yaptı.

Geride bıraktığımız yıl boyunca iş dünyasında sürdürülebilirlikle ilgili birçok gelişme oldu. Bu duruma şaşırmamalı, çünkü artık sürdürülebilirlik, şirketlerin gelecekteki konumlarının en önemli belirleyicilerinden biri olarak görülüyor. Sürdürülebilirliğe yapılan yatırımların, kârlılık ve olumlu sosyal etki olarak geri dönmesinin yanı sıra sürdürülebilirliğin sağlanması gelecekteki muhtemel afetlere karşı önlem niteliği taşıyor. 2018’in ilk aylarında Corporate Knights “En Sürdürülebilir 100 Şirket” sıralamasını yayımladı. Fransa’dan Dassault Systèmes’in başı çektiği listede yer alan şirketlere bakıldığında özellikle kamu hizmetlerinde, otomotiv ve gıda sektöründe sürdürülebilirlik adına önemli gelişmeler yaşandığını görebiliyoruz. Benzer bir araştırma da Temmuz ayında SustainAbility ve GlobeScan’in iş birliğinden “2018 Sürdürülebilirlik Liderleri” adıyla geldi. Bu araştırmada liderlik koltuğuna Unilever otururken aynı zamanda bir B Corp olan Patagonia onu takip etti. Sadece sektörünün ve dünyanın en iyisi olmak için değil, dünya için en iyi olmak için de çalışan şirketlerin gönüllü katıldığı bir liderlik hareketi ve geniş bir topluluk olan B Corp’un Türkiye topluluğu ise aramıza katılan yeni şirketlerle 2018’de büyümeye devam etti.

İş dünyasında ve toplumsal boyutta kadınların yaşadığı zorluklara ve bu zorluklara karşı gösterdikleri mücadeleye değinmeden bu yazıyı hazırlamamız düşünülemezdi tabii ki. UN Women ve 59 farklı ülkeden 162 politik karikatüristin oluşturduğu, kâr amacı gütmeyen uluslararası bir ağ olan Cartooning for Peace (Barış için Karikatür)’in Dünya Kadınlar Günü ve Birleşmiş Milletler (BM) Kadının Statüsü Komisyonu’nun 62. Toplantısı için güçlerini birleştirmesi geçtiğimiz yılda gördüğümüz mücadele örneklerinden biri oldu. Ekim ayında ise Fashion Insitute of Technology (FIT) tarafından düzenlenen “The Body and Physique” sergisi tarih boyunca idealize edilmiş vücut tipine odaklandı. Ev işleri yönetimini zorunlu bir şekilde üstlenen kadınların yaşadıklarını anlatan karikatürist Emma’nın çizimleriyle yine mizaha yaslanarak kadınlara erkeklerin “duygularını incitmeden” iş hayatında başarılı olmak için ipuçları veren Sarah Cooper’ın kitabını bir araya getiren haberimizi de yılın son aylarında sizlere sunduk.

Küresel düzeni etkileyebilecek riskleri çevre, siber güvenlik, ekonomi ve jeopolitik kategorileri altında Ocak ayında Dünya Ekonomik Forumu’nun yayımladığı Küresel Riskler Raporu’nda inceledik. Sürdürülebilirliğin doğal felaketlerle ve toplumsal sorunlarla mücadelede ne kadar etkili olduğunu ve bu durumun olumlu ve olumsuz örneklerini geçtiğimiz yıl boyunca paylaştık. Hepimizi sarsan, Endonezya’da binlerce insanın hayatına mâl olan, geride kalanların da uzun yıllar boyunca hayatını etkilemeye devam edecek olan tsunami felaketine sürdürülebilir afet yönetimi lensinden baktık. Ülkemizin 189 ülke arasında 64. olduğu İnsani Gelişim Endeksi’nin çıktılarına göz attık. 2018’in Dünya Mutluluk Raporu ise Mart ayında gündemimizdeydi ve Türkiye bu listede 69. sırada yer almıştı.

2018’in son günlerinde sizlere S360MAG’den güzel dileklerimizi yolluyoruz. Herkes için hem iş dünyasında hem toplumda hem de gezegenimizde olumlu değişim için mücadele etmeye devam edeceğimiz bir yıl olsun!

SHARE: