Menu

6 April

Google çalışanları askeri drone projesine karşı

Geçtiğimiz ay Google’ın ABD Savunma Bakanlığı için “Project Maven” adında bir projeyle özel bir drone yazılımı geliştirdiği gündeme oturmuştu. Proje, Google’ın görüntü tanıma yazılımını askeri drone’ların şimdiye kadar çekilmiş milyonlarca saatlik görüntüleriyle bir araya getirerek şüpheli kişi ve nesnelerin tanımlanmasında kullanılmasını amaçlıyor.

The New York Times’ın yayımladığı habere göre, projeyi duyduklarından beri iptalini isteyen Google çalışanları, bu sefer CEO Sundar Pichai’ye ortak bir mektup gönderdiler. 3.100’ün üzerinde imza toplanan mektupta, ilgili projenin, Google’ın “savaş işi”nde olmaması gerektiğine inandıkları için sonlandırılması gerektiğini iletiyorlar.

Mektupta, Google’ın, ABD hükümetine askeri gözetimde ve potansiyel olarak ölümcül operasyonlara yardım etmek için bu teknolojiyi geliştirmesinin kabul edilemez olduğu ve projenin Google markasına ve şirketin rekabet gücüne zarar vereceğini dile getiriliyor. Ayrıca, CEO Pichai’ye, şirketin “Kötü Olma” (Don’t Be Evil) mottosu da hatırlatılıyor.

Çalışanların, projenin iptalini talep etmesine Google’ın nasıl tepki vereceğini ilerleyen günlerde görülecek. Bununla beraber, bu mektup, hükümet-iş dünyası-bireyler üçgeninde ortak hedefler için çalışmanın önemini gösteriyor.

Google, ABD Savunma Bakanlığı için proje geliştiren ilk teknoloji odaklı şirket değil. Daha önce Amazon ve Microsoft gibi önde gelenler şirketler de Pentagon’la çalışmıştı.

SHARE: