Menu

16 October

Yatırımcılar, Yeşil Tahviller İçin Daha Fazla Ödüyor

Dünyada yeşil tahvil piyasasının harekete geçirilmesi için çalışan yegane kuruluş olan Climate Bonds Initiative (CBI) ortaklığında başlattığımız Türkiye’de Yeşil Tahvil Piyasasının Geliştirilmesi projemiz kapsamında çalışmalarımıza devam ederken, yeşil tahviller de finans sektöründeki yükselişini sürdürüyor. Sürdürülebilir finansman ve sorumlu yatırım alanında son zamanlarda çok konuşulan yeşil tahvillerin satışı, son beş senede 80 milyar doları aştı. Yenilenebilir enerji ya da sürdürülebilir ofisler gibi çevre dostu projelerin finansmanında kullanılan yeşil tahviller sürdürülebilir ve sorumlu finansman aracı olarak giderek yaygınlaşıyor. Forum for Sustainable & Responsible Investment’a göre, 4 trilyon dolardan fazla varlığı yöneten fonlar, portfolyolarına çevresel, sosyal ve yönetimsel (ESG) kriterlerini katmaya başladılar. Şimdi ise, Barclay’s tarafından yayınlanan yeni araştırma sonuçları gösteriyor ki yatırımcılar, yeşil tahvillerden alabilmek için daha çok ödemeye de hazırlar.

Araştırmaya göre, yatırımcılar yeşil tahvil almak için diğer karşılaştırılabilir tahvillere kıyasla yaklaşık 20 baz puanı kadar fark ödüyorlar. Barclay’s analistleri, bu fiyat artışını ekoloji odaklı fonların karşılaştığı yüksek taleplere bağlıyorlar. Bu yüksek taleplere karşılık arzın kısıtlı olması, yeşil tahvillerin fiyatlarını yukarı çekiyor.

Kısaca yeşil tahviller hakkında: 

SEB ve Dünya Bankası tarafından finansal ve çevresel risklerin ve uzun ve kısa vadeli perspektiflerin arasındaki bağlantıyı kurmak için 2007′de geliştirildi. Yeşil tahviller sürdürülebilir yatırımı teşvik etmeyi amaçlıyor. 

- Nasıl? 

- ESG kriterlerini yatırım analizi süreçlerine dahil ederek.  Yeşil tahvil piyasalarının hızlı gelişimini yukarıdaki grafikten görebilirsiniz. 

Yeşil tahvillerle ilgili daha fazlasını bu bağlantıdan öğrenebilirsiniz. 

SHARE: