Menu

13 September

İklim davasına Avrupa Birliği Genel Mahkemesi’nden yeşil ışık

People’s Climate Case tarafından açılmak istenen ve Avrupa Birliği’nin 2030 yılına kadar emisyon azaltma hedefleri başta olmak üzere diğer iklim politikalarını hedef alan davaya, mahkeme tarafından yeşil ışık verildi ve yasal eyleme geçme kararı alındı. Portekiz, Almanya, Fransa, İtalya, Romanya, Kenya ve Fiji’den 10 aile ile birlikte İsveç’ten bir gençlik kuruluşunun açmak istediği dava, Avrupa Birliği Genel Mahkemesi tarafından kabul edildi ve ilk duruşma geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleşti. Mahkemenin dava açılmasını kabul etmesinin ardından, sanık konumunda olan Avrupa Parlamentosu’nun ve Avrupa Birliği Konseyi’nin mahkemeye cevaplarını iletmeleri için önlerinde iki ay var.
Davacılar, AB’nin salım azaltma hedeflerinin yeterli olmadığını ve temel hakları karşılamakta eksik kaldığını savunuyorlar ve yeni üç düzenleyici yasa ile beraber daha bağlayıcı bir hedef konulması gerektiğini vurguluyorlar.
Bahsedilen dava, daha önce hükümetin iklim hedeflerini sorgulamış ve başarıya ulaşmış olan Hollanda’nın Urgenda Davası emsal alınarak açılmış. 2015 yılında açılan davada mahkeme, Hollanda Hükümeti’nin 1990 yılında yaptığı salımları 2020 yılına kadar en azından %25’i kadar azaltması gerektiğine karar verdi. Bu dava, hükümetlerin iklim politikalarıyla yüzleşmeleri gerektiğini dünyaya gösterdi ve başka davacılara da bu yönde yasal eylem almaları için ilham kaynağı oldu.
Benzer süreçlere örnek vermek gerekirse, Birleşik Krallık vatandaşları, iklim konusunda daha iddialı hedefler koyması üzerine Britanya Hükümeti’ne bir dava açtılar.  Temmuz’da gerçekleşen ilk duruşma sonrasında mahkeme sunulan konuda eyleme geçmeme yönünde karar kıldı. Bunun üzerine, davanın destekçilerinden olan Plan B kararın hemen ardından itiraz başvurusunda bulundu. Avrupa Birliği davası ise henüz erken aşamalarda olmasına rağmen bu tür hareketlere yüksek bir ivme kazandırmaya başladı bile.
Portekizli davacılardan biri olan ve geçtiğimiz sene çıkan yangınlardan birinde ağaç korusunu kaybeden Armanda Carvalho dava sürecine giden yolu şöyle açıklıyor: “Geçen sene arazimi yangınlar yok etti, bu sene de Avrupa’daki sıcak hava dalgaları ve çıkan yangınlar büyük tehlike arz ediyor. Yazın başından beri, bir sürü insan iklim değişimleri yüzünden hayatını veya evini kaybetti. Bu duruma sessiz kalmamalıyız. Açılan davalar hepimizin geleceği için büyük önem taşıyor ve sesimizi duyurmaya yavaş da olsa başladığımız için memnuniyet duyuyoruz.”

SHARE: