Menu

31 May

Estonya dünyanın tamamen ücretsiz ilk toplu taşıma ağını kuruyor

Estonya’da şimdiye kadar yalnızca Tallinn’de uygulanan ücretsiz toplu taşıma hizmetinin 1 Temmuz’dan itibaren tüm ülkede uygulanmasına karar verildi. Tallinn’de bugün yalnızca şehir sakinleri için ücretsiz olan toplu taşıma araçları, bundan sonra 1,3 milyon Estonya vatandaşına hizmet verecek ve ülkenin bir ucundan diğer ucuna hiçbir ücret ödemeden seyahat edilebilecek. Kararın uygulamaya alınmasıyla birlikte Estonya dünyanın en geniş ücretsiz ulaşım bölgesi olacak.

Ücretsiz toplu taşıma alanının genişletilmesiyle ulaşım araçları demokratikleşiyor ve bu sayede toplu taşıma kullanan vatandaşların gelirlerinden ulaşıma bütçe ayırmasına gerek kalmıyor. Ayrıca biletleme ve hizmet maliyetlerinin düşmesi ve halihazırda ulaşım sektöründe %80’e varan devlet desteklerinden dolayı, sanılanın aksine uygulamanın maliyeti de devlete fazla yük oluşturmayacak.

Estonya’nın bu kararı almasının arkasında toplam nüfusunun %32’sini oluşturan yaş ortalaması yüksek ve görece yoksul kırsal nüfusun şehirlere gelmesini kolaylaştırmak var. Kaliteli ve ücretsiz toplu taşıma aracılığıyla kırsalda halen yaşamakta olan nüfusun şehirlerle bağlantısı, ve ekonomik ve sosyal olanaklara erişimi arttırılacak. Bir tür mali bölüşüm olarak alınan karar kırsal nüfusun korunmasını hedefliyor.

SHARE: