Menu

6 March

BİST'te Gong Eşitlik İçin Çalıyor

İş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik 7 ilkeye açıkça taahüt vermelerini isteyen Kadının Güçlenmesi Prensipleri'nin (WEP) Türk imzacıları 6 Mart 2015 Cuma sabahı Borsa İstanbul'da kadın-erkek eşitliği için çalınacak Gong Töreni'nde bir araya geliyor. Biz de bu hafta WEP imzacıları arasına katıldık ve cinsiyet eşitliğine verdiğimiz desteği resmileştirdiğimizi açıklamaktan gurur duyuyoruz!

BİST'te bu sabah gerçekleşen Gong Töreninde konuşan Yılmaz Argüden kadın-erkek eşitliğini sağlamak konusunda Türkiye'deki en öncelikli konunun, kadınların iş gücüne katılımı olduğunu belirtti. Kadınların iş gücüne katılım oranı dünyada %51'ken, Türkiye'de bu oran ne yazık ki hala 30% civarında. 

Türkiye'de WEP'i şimdiye kadar 26 şirket imzaladı ve bu dönem 28 yeni imzacı şirket de aralarına katıldı.  Dünya'da 860'dan fazla imzacısı bulunan WEP'i siz de şirketiniz adına desteklemek isterseniz, başvuru formunu doldurmanız ve CEO taahüt mektubunu imzalamanız gerekiyor. Eğer çoktan imzadıysanız o zaman sıradaki adım prensipleri pratiğe dökmek olabilir. Bunu yapmak için, UN Women'in hazırlamış olduğu rehberden faydanabilirsiniz. Dünyanın bu konudaki lider şirketlerin iyi uygulamalarını da UN WOMEN WEP’s sitesinden takip etmeniz mümkün. 

Şirketinizde kadın-erkek eşitliğini gerçek anlamda sağlamak için yapabileceklerinizi iki hafta önceki blog yazımızda kaleme almıştık. Bu konuda destek verilebilecek birçok uluslararası ve ulusal proje yürütülüyor ve bu konunun birden fazla boyutu var. Kurumsal anlamda kadın yönetici yetiştirmek ve eşit fırsatlar sunan bir iş ortamı yaratmak için KAGİDER'in Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) de bunlardan biri olarak öne çıkıyor. FEM; işe alım, eğitim, kariyer planlama ve geliştirme gibi süreçlerdeki eşitsizlikleri saptamak ve iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığına dayalı yaklaşımlara son vermeyi amaçlayan bir modeldir. FEM’in hedefleri: (a) İş yaşamında toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmek üzere özel sektöre destek olmak; (b) İstihdam ve kazançlarda eşitliği destekleyerek Türkiye iş gücünde kadının üretkenliğini artırmak; © İş dünyasında fırsat eşitliği prosedürlerini teşvik etmektir.

FEM sertifikası 

1. Yönetimin fırsat eşitliği konusundaki taahhüdü

2. İşe alım ve seçmede fırsat eşitliği

3. Eğitim fırsatlarına erişimde eşitlik

4. Performans değerlendirme ve terfide fırsat eşitliği

5. Kariyer destek uygulamaları

6. Geribildirim ve şikayetlerin izlenmesi

7. İletişim ve kurumsal reklamlar

alanlarındaki incelemeye dayalı bir süreç sonunda anlaşmalı denetim şirketleri tarafından verilmektedir. KAGİDER’i bir sertifikasyon enstitüsüne dönüştüren program devam etmektedir. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
 

SHARE: