Menu

30 October

Şehirlerde iklim eylemi için kaynak oluşturacak yenilikçi vergi planı

*Bu haberi 3 dakikada okuyabilirsiniz.

İklim krizi, devletleri olduğu kadar yerel yönetim ve bölgesel toplulukları da etkilemekte. Bazı şehirler değisen iklime karşı harekete geçebilmek adına çareyi iklim acil durumu ilan etmekte buluyor. Bunu yapan yüzlerce şehirden birisi de CA, Berkeley. Şehir yıllar önce bir iklim eylem planını da yürürlüğe koydu. Ancak, iklim sorununu gerçekten çözmek için ihtiyaç duyduğu fonlara sahip değil.
 
Seçmenler bu sonbaharda yeni yasa teklifini onaylarsa eğer bu durum değişmeye başlayabilir. İklim Sermayesi Eylem Fonu adı verilen program, çoğu hane halkı için elektrik, su ve doğalgaz faturaları üzerindeki vergileri ufak miktarlarda artırırken düşük gelirli haneler için bu vergileri sıfıra indirecek. Sonrasında ise oluşan ekstra finansman, elektrikli bisikletler veya elektrikli arabalar için indirimler, indirimli toplu taşıma ve yalıtımlı evler gibi teşvikler yoluyla vatandaşların bazı yaşam tarzı tercihlerinde daha temiz alternatiflere geçişini kolaylaştıran yardımlar için kullanacak. Aynı zamanda vatandaşları yeşil işler konusunda eğitmeye de yardımcı olacak.
 
Şehre enerji ve iklim konularında tavsiyelerde bulunan bir grup vatandaştan oluşan Berkeley Enerji Komisyonu’nun üyesi Ben Paulos, "Amacımız parayı insanları adım atmaya teşvik etmek için kullanmak. İnsanlar harekete geçmek istiyor, ancak onlara maddi destek sunarsanız, bunu yapma olasılıkları daha yüksek olacaktır." diyor.
 
Şehir, 2009 yılında bir iklim planı kabul ettiğinden beri yerel emisyon verilerinde düşüş gözlemlendi. Ancak, bu büyük ölçüde değişen dış dinamikler yüzünden. Paulos, “Bu kazanımların çoğu elektrik sektöründen geldi” diyor. "Rüzgâr ve güneş enerjisi artık çok daha ucuz, bu nedenle enerji sistemi çok hızlı bir şekilde değişiyor. Temiz elektrik gerektiren eyalet yasaları var. Ayrıca oldukça temiz bir güç kaynağına sahip bir topluluk enerji sağlayıcımız var. Ancak sorun şu ki, ulaşım ve binalar konusunda gerçekten hiçbir şey yapmadık."
 
California valisi kısa süre önce 2035 yılına kadar yeni benzinli otomobil satışını yasaklamayı planladığını duyurdu. Ancak bu aksiyon, 2035 yılana kadar geçen sürede emisyonların azaltılmasına yardımcı olmayacak ve eski arabalara sahip vatandaşların düşük emisyonlu araçlara geçiş yapmasını gerektirmeyecek. Şehir, yeni teşvikler sunarak işlerin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olabilir. Ayrıca bu teşvikler, hali hazırda yürürlükte olan ve eski otomobiller kullanan vatandaşlara elektrikli veya hibrit araç satın almaları için maddi teşvik sunan veya araçlarını kullanmak yerine toplu taşımayı kullanmaya teşvik etmek için ön ödemeli bir kart sunan mevcut programlara da uyarlanabilir. Paulos, "Şöyle diyebiliriz, hibrit araba satın almak yerine elektrikli bir araba satın almak için 2.000 dolar destek verilecek." diyor. Uzmanlardan oluşan bir ekip ise yılda 2,4 milyon dolar olarak tahmin edilen bu yeni fonu kullanmanın etkili yolları hakkında önerilerde bulunacak.
 
Diğer şehirler de iklim eylemini finanse etmek için benzer programları değerlendiriyor. Denver'da yürürlüğe girecek bir yasa, yıllık 36 milyon dolarlık fon oluşturmak için satış vergisini yüzde 15 artırmayı içeriyor. California, Berkeley'in yanındaki küçük Albany şehrinin de düşük gelirli sakinler için vergiyi ortadan kaldırırken kamu hizmeti vergisini artırma ve gelirin bir kısmını karbonu azaltmak için kullanma önerisi mevcut. Long Beach, California, toplum sağlığı, iş eğitimi ve iklim programları için yerel petrol üretimi vergisini artırabilir. Büyük işverenleri yerel bir Yeşil Yeni Anlaşma kapsamında ödeme yapmaları için vergilendirecek Seattle ve 2018'de benzer bir yasayı geçiren Portland, Oregon dahil olmak üzere diğer birkaç şehir, yeni iklim finansmanı programlarını çoktan kabul etti. 
 
Berkeley'deki yasanın geçip geçmeyeceği henüz net değil, ancak yüksek gelirli hane halkları üzerindeki etki minimum düzeyde olacak (100 dolarlık bir elektrik faturası ekstra 2,50 dolarlık bir vergiye sahip olacak). Ve vatandaşlar şimdiden harekete geçmek için özellikle şu an motive olabilirler. Kaliforniya yangınlarına atıfta bulunan Paulos, "Bu ağustos ayı dumanlı gökyüzü ile cehennemden gelen bir yazı anımsattı. Harekete geçmemiz gerektiğine dair gerçek bir his olduğunu düşünüyorum ve sadece bir iklim acil durumu olduğunu dile getirmek yeterli değil, bu söyleme göre hareket etmemiz gerekiyor." diyor.
 

SHARE: