Menu

12 October

New York, fosil yakıtlardan yatırımlarını çekiyor

İklim değişikliği önümüzdeki yıllarda New York’un karşı karşıya kalacağı en zor mücadelelerden biri olarak görülüyor. İklim değişikliği, yükselen deniz seviyesi, artan sıcaklık, daha şiddetli yağışlar ve daha sık su baskını olasılığı ile kentteki tüm mahalleleri ve altyapıyı tehdit ederken aynı zamanda birçok sosyal eşitsizliğe de sebep oluyor.

Daha önce 2012 yılında Sandy Kasırgası şehri vurduğunda, 44 kişinin hayatını kaybetmesine ve 19 milyar dolarlık hasara sebep olmuştu. 2017 yılında yapılan bir araştırma, iklim değişikliği ile mücadelede gerekli adımların atılmadığı takdirde, şehrin daha şiddetli hava olaylarıyla daha sık karşılaşabileceğini gösteriyor.

Bu bağlamda, New York kentinin önde gelen liderleri, şehrin sahibi olduğu fosil yakıt yatırımlarının geri çekilmesi için harekete geçti ve iklim değişikliği üzerinde en fazla sorumluluğu olan beş fosil yakıt şirketini dava etti. Ayrıca, Belediye Başkanı Blasio, Müfettiş Scott M. Stringer ve şehrin fon yöneticilerinden birkaçı, 2022 yılına kadar fosil yakıt rezerv sahiplerinden yatırımlarını çekmeye yönelik niyetlerini açıkladılar.

New York kentinin sahip olduğu beş emeklilik fonu, 715.000 üyeyi ve toplamda 194 milyar dolarlık bir bütçeyi kapsıyor. Bu da ABD'deki en büyük belediye emeklilik sistemi olduğu anlamına geliyor. New York'un emeklilik fonları, düşük karbonlu şirketlere yatırım yapma fırsatlarını bulmakla ilgileniyor. Fosil yakıt yatırımlarından çekilme hedefi doğrultusunda ilk adım olarak, bu sürecin sorumlu ve mali anlamda olumsuzluk yaratmayacak bir şekilde nasıl yönetilebileceğinin belirlenmesi için bir ön çalışma yürütüldü. Nihai hedef ise yeni yatırımların fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynakları ve pillere yapılması olarak belirlendi.

2007 yılında, Bloomberg liderliğindeki yönetim, New York’un ilk sürdürülebilirlik planı olan PlaNYC’yi geliştirdi. Plan, daha uygun fiyatlı konutlar inşa etmek, eskiyen altyapıyı geliştirmek ve sera gazı emisyonlarını azaltmak adına hedefler belirlenmişti. Hedefler doğrultusunda ilerlemeleri takip etmek amacıyla NYC Sera Gazı Emisyon Envanteri ilk olarak 2010 yılında yayımlandı ve o günden bu yana, yıllık olarak şehrin sera gazı emisyon bildirimleri bu raporlar aracılığıyla sürüyor. PlaNYC ekonomik büyüme, sürdürülebilirlik ve iklim dirençlilik konularına odaklanıyor. 2015 yılında kapsamı eşitsizliklerin giderilmesi, çeşitlilik ve kapsayıcılık gibi konularla genişletilen plan, OneNYC olarak isimlendirildi. Bu doğrultuda en dikkat çekici hedeflerden biri, 2050 yılına kadar, 2005 seviyesine kıyasla, sera gazı emisyonlarında %80'lik bir azaltım olarak göze çarpıyor.

SHARE: