Menu

3 April

Emeklilik Fonları Fosil Yakıt Hisselerini Elden Çıkarıyor

Geçtiğimiz ay Hollandalı milletvekili Jan Bos, Avrupa’nın en büyük emeklilik fonu ABP ve üyelerine yaptığı konuşmada ABP’nin “yeterince aciliyeti olmadığı için” iklim değişikliği konusunda adımlar atmamasını hayal kırıklığına uğratıcı olarak niteledi.

Açıklamanın gelecek aylarda ve hatta yıllarda dünyanın dört bir yanında yankılanmasını beklemek çok da yanlış olmaz.

Zira hükümetlerin emeklilik fonlarına liderlik ve rehberlik konularında gitgide daha fazla danışması dünyanın en büyük yedi emeklilik piyasasında yeni bir beklenti oluşmasına yol açtı. 40 trilyon dolarlık bir mal varlığını yöneten bu fonlardan iklim değişikliği konusunda adım atmaları beklentisi oluştu. Emeklilik fonları önceleri başkalarıyla paylaştıkları nüfuzu kendilerinde toplamaya yeniden başladılar. Bunda danışman ve fonyöneticilerinin mortgage krizindeki başarısızlıklarının,  the new accountability generated by the divestment haraketinin ve fonların şeffaflığı ve daha iyi yönetimi için yeni metotlar üreten Asset Owners Disclosure Projesi’nin büyük etkisi oldu.

Birleşik Krallık Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Ed Davey’nin konuşmalarında iklim değişikline yaptığı göndermelerin sıklığının artması bakanlığın bu konudaki sorumluluğunun farkında olduğunu gösteriyor. Öte yandan, kömür gibi karbon salınımı yüksek yakıtlara yapılan yatırımın geri tepmemesi için Davey’nin mesajlarının kapsamını risk tabanlı olarak genişletmesi gerekiyor.
Halkla ilişkiler konusunda politikacılar kadar iyi olmadıklarından ötürü, emeklilik fonları için şu an tek seçenek iklim değişikliği konusunda adım atılması taleplerini olumlu karşılamak gibi görünüyor. On yıllardır yapılan hesaplamalar işe yaramadığından yatırımcılar, politikacılar ve git gide medya da emeklilik fonlarından hesap verebilirlik konusunda kendilerini iyileştirmelerini talep ediyor.

En büyük portföy risklerinden bir tanesi hükümetin erken tepki verememesi. Politik uzlaşmazlık riskine karşı tedbir alınması zorunluluğunu engelleyen herhangi bir kanun da henüz yok.
 

SHARE: