Menu

14 May

Merkez bankaları ve denetleyici kurumlar iklim risklerine karşı bir arada

Banco de Mexico, Bank of England, Banque de France, Autorité de Contrôle Prudentiel et de Résolution (ACPR), De Nederlandsche Bank, Deutsche Bundesbank, Finansinspektionen, Monetary Authority of Singapore, People’s Bank of China’dan oluşan sekiz banka ve düzenleyici kurum bir araya gelerek “Finansal Sistemi Yeşillendirme Ağı”nı (Network for Greening the Financial System (NGFS)) oluşturduklarını 12 Aralık 2017 tarihinde yaptıkları bir açıklamayla duyurmuştu.

24 Ocak’ta ilk toplantısını yapan grup, aldıkları kararlar doğrultusunda 6 Nisan’da Dutch Central Bank (DNB), Bank of England, Banque de France ve ACPR inisiyatifinde ve NGFS himayesinde merkez bankaları ve denetleyici kurumlardan 200 temsilciyi bir araya getirdiler.

Danimarka Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot yaptığı açılış konuşmasında, finansal istikrarın kendi içinde bir son görev olmadığı, hizmet verilen toplumların yaşam standartlarını ve refahlarını arttırmalarına izin veren gerekli bir ön koşul olarak görülmesi gerektiğini belirtti. Knot, eskiden olduğu gibi, ekolojik dengeye zarar verilerek yaratılan refahın sürdürülebilir olmadığının artık anlaşıldığını ve bu nedenle güncelledikleri misyonlarında, refah kelimesine “sürdürülebilir” kelimesiyle nitelik kazandırıldıklarını dile getirdi.

Fransa Merkez Bankası Başkanı da konuşmasında uzun dönemde iklim istikrarının, finansal istikrarın belirleyici unsurlarından biri olduğunu söyledi. Bununla beraber, iklim değişiminin yeni bir cephe olduğunu, 19. yüzyılın altyapı ve büyüme krizleri, 20 yüzyılın ise finansal krizleri ile karşılaştırılabilir ölçüde var olan sisteme meydan okuduğunu belirtti.

İngiliz Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’e göreyse, düşünsel düzlemde oluşan dönüşüm artık eyleme dönüştürülmeye başlandı ve Finansal Sistemi Yeşillendirme Ağı’nın bu bağlamda önemli katkı sağlayacak.

SHARE: