Menu

4 December

Allianz Fonlarını Fosil Yakıtlardan Çekiyor

Merkezi Almanya’nın Münih şehrinde bulunan ve 2 trilyon Euro değerinde varlık yöneten, dünyanın en büyük sigorta ve finansal yatırım şirkenlerinden Allianz 4 milyon Euro’yu temiz enerji yatırımlarına kaydıracağını ve önümüzdeki 6 ay boyunca kömür şirketlerine olan yatırımlarını geri çekeceğini bildirdi.

Şirketin yatırım kurulu başkanı Andreas Gruber, önümüzdeki birkaç yıl içinde rüzgar enerjisi yatırımlarının 4 milyar Euroya varacak şekilde ikiye katlanacağını ve şirket olarak gelirlerinin %30’undan fazlasını kömürden elde eden madencilik firmalarını ve kamu kurumlarını elden çıkaracaklarını belirtti.

Allianz’ın COP21 öncesinde attığı bu adım düşük karbon salımı savunucuları tarafından önemli bir adım olarak görülüyor ve 350.org’dan Nicolo Wojewoda, dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden Allianz’ın risk hakkındaki tecrübelerinden yola çıkarak ‘İklim için, gezegeni yıkıma götüren bir endüstriye yatırım yapmaya devam etmekten daha büyük bir risk yok. Kömür yatırımlarından vazgeçilmesi sevindirici bir ilk adım ancak geri dönüşü olmayan iklim değişikliğini önlemek için tüm fosil yakıt rezervlerinin %80’inin yer altında kalması gerekiyor” diyerek Allianz’ın attığı bu adımın önemini bir kez daha vurguluyor. Oxford Üniversitesi’nin “stranded asset” olarak tanımladığı fosil yakıtların değeri gün geçtikçe azalıyor. Devalüasyondan etkilenen varlıklar olarak tanımlayabileceğimiz fosil yakıtlardan kömüre yapılan yatırımların giderek uzun vadeli düşünen yatırımcılar tarafından daha az tercih edildiğini gözlemleyebiliyoruz. 

Finans devi Allianz, şimdiye kadar fosil yakıtlar arasında çevreye en fazla zararı olan kömürden vazgeçtiğini açıklayan en büyük varlık yöneticisi. Allianz, tahminen 26 trilyon USD değerindeki fonunu Eylül ayına kadar tamamen ya da kısmen fosil yakıtlardan çekeceğini taahhüt etti. Mayıs ayında 500 milyon Euro değerindeki kömür hisselerini satmayı taahhüt eden Fransız Axa ile 900 milyar USD değerindeki hükümet fonu içerisinde kömür yatırımlarını azaltmayı taahhüt eden Norveç’ten sonra Allianz’ın bu adımı iklim değişikliği ile mücadelede önemli ilk adımlar olarak görülüyor.

Daha önce İskandinav ülkelerinin en büyük fon yöneticisi Nordea’nın, yaklaşık 40 tane kömür üreticisi şirketi kara listeye alarak, fosil yakıt şirketlerine yaptığı yatırımı kesen yatırımcılar arasına girdiğini blogumuzdan duyurmuştuk. Atılan bu adımlardan sonra, Bloomberg Yeni Enerji Finans’ın (BNEF) kurucusu Michael Liebreic’in 2013 yılında kömür hisseleri satın almış olanların, bugün yapmış oldukları yatırımın %75’ini kaybettiklerini ifadesinin altı iyice dolmuş oluyor

SHARE: