Menu

19 April

Şehir idarecileri “TheCityFix Learn” ile daha iyi kararlar alacak

Kentlilere daha iyi yaşam sunma hedefiyle çalışan WRI, kent idarecilerinin daha iyi kararlar alması için profesyonellere uygun destekleyici eğitim, kılavuz ve araç gibi içerikler barından “TheCityFix Learn” adlı e-öğrenme platformunu hayata geçirdi. İngilizce, İspanyolca ve Türkçe olarak hazırlanan platform üzerinden benzer sorunlar yaşayan dünya şehirleri için ortak çözümler üretilmesi amaçlanıyor.

Dünya şehirleri giderek artan nüfuslarına rağmen sera gazı emisyonlarını azaltmak için çalışıyor. Şehirlerin aynı zamanda, sakinlerine güvenli ve sağlıklı yaşam alanları sunabilmesi ve kentlilerin hareketlilik, barınma ve ulaşılabilir fırsat beklentilerini sağlayabilmesi gerekiyor. Bu tür sorunlar bazen altyapı yatırımı ve ekstra fonlar yerine, kentlilerin daha iyi kararlar almasıyla çözülebiliyor.

Kent idarecilerinin kapasitelerini geliştirmelerine destek olacak olan TheCityFix Learn, yol güvenliği, toplu taşıma, transit odaklı gelişim (TOD), yürüme ve bisiklet yolları ilgili çevrimiçi eğitimlerin yanı sıra liderlik ve yönetim becerileri oluşturmak için kişisel eğitimler ve akranlar arası toplantıları takip etme fırsatlarını içeriyor. Böylece, dünyanın her yerinden merkezi ve yerel şehir idarecilerini tek bir e-öğrenme platformunda bir araya getiriliyor.

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız, Türkiye’den idarecilerin hayata geçirecekleri kararları platformda bilgi havuzu ve webinar’larda paylaşılan dünyadan iyi örneklerle değerlendirme olanağı olmasının özellikle üstünde duruyor. Şehirlerin etkin idaresinin önündeki en önemli engelleri aşmak için, kapasite artırmaya yönelik faaliyetlerin hem teknik gerekliliklere hem de tüm paydaşların liderlik ve idarecilik yeteneklerini geliştirmeye yöneltilmesi gerekiyor.

SHARE: