Menu

24 January

Şirketler karbon fiyatlandırmasında hükümetleri geride bırakıyor

İklim değişikliğinin etkilerini azaltmanın en etkili yollarından birinin sera gazı emisyonları için bir fiyat belirlemek olduğunu savunan pek çok taraf bulunuyor. Şimdiye kadar toplamda 40’ın üzerinde OECD ve G20 ülkesi, karbon vergisi ve/veya emisyon üst sınırı ve ticaret planı beyanında bulundular. İklimle ilgili verilerini CDP’ye raporlayan 6.100 şirket arasından 607’si ise “iç karbon fiyatlandırma” sistemine geçeceklerini duyurdu. Bu sistem kapsamında, metrik ton karbon emisyonu başına 5-20 Dolar arasında değişen bir fiyatlandırma ile şirketin emisyon azaltma çabalarını finanse etmede kullanılan özel bir gelir veya yatırım akışı oluşturuluyor.

CDP’nin ilk olarak üç yıl önce yıllık anketinde şirketlere iç karbon fiyatlandırması yapılıp yapılmadığına dair soruya yer vermesinin ardından karbon fiyatlandırmasına geçen şirketlerin sayısı dört kat attı. 782 şirketse iki yıl içerisinde önlem alacakları yönünde beyanda bulundu. Karbon fiyatlandırmasında öne çıkan 1.389 şirketin toplam yıllık geliri 7 trilyon Dolar değerinde. Bu şirketler genel olarak varlıklı ülkeleri temsil etse de gelişmekte olan ülkelerden kurumlar da listede yer almaya başladılar.

Kurumsal karbon fiyatlandırmasında şirket bazında farklı yaklaşımlar bulunuyor. Örneğin Microsoft, iklim hedeflerini gerçekleştirmek için her departmanın tükettiği kWh kirli enerji ve yöneticilerin uçuşları için bir ton karbondioksit eşleniği salım için 8 Dolar fiyatlandırma uyguluyor.

Yatırımcıların şirketlerin iklim değişikliği konusunda sorumluluk almaları yönündeki talepleri giderek artıyor. Avrupalı süper marketlerden (Fransa’dan Carrefour ve İngiltere’den Sainsbury) Hindistan’ın çimento üreticilerine değişiklik gösteren bir ölçekte şirketler (ACC, Ambuja ve Dalmia) gölge fiyatlandırmayı benimsiyor. Gölge fiyatlandırma uygulaması, şirketlerin düşük karbonlu yatırımları önceliklendirmesine ve gelecekteki uygulamalara hazırlık yapmasına yardımcı oluyor. Fransız inşaat malzemesi üreticisi Saint-Gobain, ana projelerde ton başına 30 Euro fiyatlandırma uygularken, uzun vadeli araştırma ve geliştirme projelerinde ise fiyatı 100 Euro olarak belirliyor. Hollandalı kimya devi AkzoNobel, çoğu yatırım için karbon fiyatlandırmasını ton başına 50 Euro olarak belirlerken, 30 yıldan daha uzun süreli projeler içinse iki katı fiyatlandırma uyguluyor.

Aralık ayında Çin, dünyanın en büyük karbon emisyonu ticaret sistemini duyurmuştu. Hükümetlerin karbon fiyatlandırması konusunda attıkları adımlar emisyonların azaltımı dolayısıyla iklim değişikliği ile mücadele konusunda önemli ancak iş dünyasının bu konudaki uygulamaları ile hükümetleri geride bırakması dünya genelinde bir model oluşturabilir ve hükümetlerin getireceği yeni uygulamalarla adaptasyonu kolaylaştırabilir.

SHARE: