Menu

2 February

“Daha iyi bir dünya” için en iyi fonlar

Kuzey Buz Denizi’ndeki buzulların erime hızı, son 1.500 yılın en üst düzeyinde. Kaliforniya ormanlarında, tarihin en geniş çaplı yangınları görüldü. Böyle bir dönemde, dünyanın en önemli yatırımcılarının sorumluluk alarak iklim değişikliğine karşı harekete geçmesi bir umut ışığı olabilir. Yakın geçmişte, bu yönde oldukça önemli gelişmeler de yaşandı. Dünya Bankası gelişmekte olan ülkelerdeki petrol ve gaz projelerine yönelik verdiği kredileri 2019’dan itibaren sonlandıracağının sözünü vererek küresel üreticilere finansal kurumların fosil yakıttaki riskleri yeniden değerlendirdiğine dair güçlü bir mesaj verdi.

Dünyanın en büyük fonu, Norveç Hükümet Emeklilik Fonu’nun yöneticisi, petrol şirketlerinin hisselerinin, Norveç hisse senedi kıyaslama endeksinin (equity benchmark index) kapsamından çıkarılması yönünde görüş bildirdi. Bunun durumun gerçekleşmesi tüm petrol hisse senetlerini ana akım yatırım seviyesinden, spekülatif riske taşıyacak. 270 milyar doları aşan varlığıyla Kanada’nın en büyük ikinci emeklilik fonu CDPQ (Caisse de Dépôt et Placement du Québec) ise iklim değişikliğinin etkilerine karşı portföyünü korumak amacıyla iddialı hedefler belirledi. Bu kapsamda, portföy genelinde karbon ayak izini 2025’e kadar %25 azaltmayı planlanırken, öte yandan rüzgâr enerjisi gibi “iklim dostu” yatırımların %50 arttırılması hedefleniyor.

Dünyanın en büyük iki varlık yöneticisi (toplamda dokuz trilyon dolar) BlackRock ve Vanguard, şirketlere işlerinin iklim değişikliğinden nasıl etkileneceklerine dair açıklamada bulunmaları yönünde baskıyı arttırıyor. İklim değişikliğine sebep olan en büyük aktörlerden Exxon dahi yatırımcıların bu talepleri karşısında direnemedi. Exxon, iklim değişikliğinin işleri üzerinde nasıl bir etkisi olacağına dair raporlar hazırlayacak. Eski enerji ekonomisine yatırım yapılan günler yavaş yavaş geride kalırken, yeni ve temiz bir enerji ekonomisine yapılan yatırım gün geçtikçe önem kazanıyor. Gelirini kayda değer bir oranda temiz enerjiden elde eden halka açık en büyük 200 şirketten oluşan Clean200 geçtiğimiz yıl %16,5 oranında kazanç elde ederken, gelirleri fosil yakıtlara bağlı olan şirketlerden oluşan S&P Küresel 1200 Enerji Endeksi’nin kazancının %1,2 oranda düşüşte olduğunu görülüyor. Corporate Knights, bu doğrultuda, daha adil ve çevre dostu bir dünyayı gözeten fonlara yatırım yapmak isteyen Kanada temelli yatırımcılar için çeşitli endekslerdeki fonları belirli kriterlere göre değerlendiren ve sıralayan “Daha İyi Bir Dünya İçin En İyi Fonlar” listesini yayımladı. İlk 10 şirket şu şekilde:

SHARE: