Menu

23 February

Kaldırım Nerede?

Kentsel sorunlara alternatif çözümler geliştirerek daha yaşanabilir kentlere ulaşmayı amaçlayan Sokak Bizim Derneği, “Kaldırım Nerede?” kampanyasını dijital bir platforma taşıdı. Değişimin, kentin en küçük birimi olan sokaklardan başlaması gerektiğine inanan Sokak Bizim Derneği, çalışmalarında yaratıcı ve katılımcı yöntemler kullanarak, farkındalık arttırmayı ve kentli bireyleri harekete geçmeleri için teşvik etmeyi hedefliyor.

“Kaldırım Nerede?” kampanyası, Türkiye genelinde yaygın bir soruna dikkat çekerek tüm yayaları kaldırımların mevcut durumunu değerlendirmeye çağırıyor. 2013 yılında ilk gerçekleştirilen kampanyada kentliler kaldırımda yürürken karşılaştıkları sorunları, üzerinde kaldırım standartlarına ilişkin bir cetvel bulunan ‘kaldırımölçer’ bandı ile işaretlemiş, daha sonra fotoğrafını çekerek #kaldırımnerede etiketiyle sosyal medyada paylaşmışlardı.

Kampanya kapsamında bu sene, paylaşılan sorunları toplu halde gösterecek, haritalayacak ve kategorize edecek yeni bir ara yüz geliştirilmiş. Kentliler, kaldırımlarla ilgili günlük hayatlarında karşılaştıkları sorunların fotoğrafını çekiyor, bu fotoğrafları detaylı konum bilgisini açarak #kaldırımnerede etiketiyle Twitter üzerinden paylaşıyor. Paylaşımlar, hazırlanan yazılım sayesinde kaldirimnerede.org sitesindeki online haritaya işleniyor.

Twitter üzerinden paylaşımı yapılan sorunlar beş kategori altında haritalanıyor:

-Dar, yüksek veya bozuk durumdaki standart dışı kaldırımlar,
-Motorlu araçların yasadışı park etmesi ile oluşan araç işgali,
-Dükkanların kaldırıma taşması gibi geçici işgaller,
-Trafo, telefon, çöp kutusu ve reklam panosu gibi kalıcı işgaller, 
-Kaldırımın hiç olmaması. 

Kategorilerin farklı renklerde etiketlere sahip olması ve paylaşımların haritada konumlarının detaylı bir şekilde gösterilmesi, hangi sorunların nerelerde yoğunlaştığını açık bir şekilde ortaya koyuyor. Yerel aktörlere bu hususta inisiyatif alma çağrısı niteliğindeki kampanya, henüz birinci ayında olmasına rağmen şimdiye dek, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinden 700’e yakın paylaşım almış.

Siz de yaya olarak evinize ya da işinize yürürken gündelik hayatta karşılaştığınız kaldırım işgallerini #kaldırımnerede etiketiyle Twitter üzerinden paylaşabilir, kaldirimnerede.org web sitesine girerek yaşadığınız alanda yapılan paylaşımları görebilirsiniz.
Kampanya videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

SHARE: