Menu

13 January

2015 Yeni Yıl Sürdürülebilirlik Kararları

Greenpeace Facebook sayfasından takipçilerinden 2015 yılı için sürdürülebilirlik kararlarını yazmalarını istedi. İşte 2015 yılının en popüler sürdürülebilirlik kararları. Siz bu yıl ne kadar sürdürülebilir yaşayacaksınız?

1) Daha az et yemek: Bir anda vejeteryan olmak çok zor, birçok kişi için ise imkansız ancak dünya üzerindeki karbon emisyonlarını azaltmanın en hızlı yollarından birinin et tüketimini azaltmak olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik ara sıra vejeteryan beslenme sağlığınız açısından da yararlı. http://vejetaryenim.com/ gibi bir çok siteden ve kitaptan vejeteryan yemek tariflerini öğrenebilirsiniz.

2) Yerel olarak üretilmiş ve mevsimlik sebze ve meyveler ile beslenmek: Yaz meyvelerini yazın, kış meyvelerini kışın tüketmeye çalışın. Böylece hem GDO'suz, organik, dondurulmamış gıda kullanma şansınız artar hem de seraların ürettiği sera gazını azaltarak dünyayı korumuş olursunuz. 

3) Ulaşım için bisiklete binmek: Yine hem sağlığınız hem çevre için iyi bir çözüm. Tabii İstanbul gibi şehirlerde bunu yapabilmek için belediyelerin daha fazla bisiklet yolu yapmasına ve sürücülerin daha dikkatli davranmasına gerek var. 

4) Daha fazla toplu taşıma kullanmak: Bir yıl boyunca gerekmedikçe kişisel araçlarınızdan uzak durabilir misiniz? 

5) Evi enerji verimli hale getirmek: Ampullerden yalıtıma kadar bu yıl evinizi gözden geçirip, enerji israfı olan noktalara müdahale etmeye ne dersiniz? Bu şekilde hem siz tasarruf edersiniz hem dünyaya ufak da olsa bir katkınız olmuş olur. 

6) Eve toksik ürün sokmamak: Kozmetikten deterjana maalesef toksik ürünleri sıkça kullanıyoruz. Biraz etiket okuma egzersizi ile kendimizi bu konuda eğitip bu ürünleri almayarak kendimize ve dünyaya iyilik yapabiliriz. 

7) Bir yıl süresince ihtiyaç doğmadan yeni elektronik eşya almamak: 2014 yılında elektronik ürün kullanımımız insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar artarak yeni bir rekor kırdı. İhtiyacımız olmadıkça yenisini almamak ve eski ürünlerimizin geri dönüşümünü sağlamak yoluyla israfa karşı çıkabiliriz. 

8) Geri dönüşüm yapmak: Artık birçok insan evde ve ofiste kağıt, plastik ve cam gibi maddeleri ayırmaya başladı. Geri dönüşümü bir sonraki aşamaya taşımamızın vakti geldi. Eski kıyafetlerimiz, elektronik eşyalarımız gibi ürünleri de geri dönüştürebiliriz. 

9) Doğada daha fazla vakit geçirmek: Doğa ile yakın olmanın insan psikolojisi üzerine olumlu etkileri olduğu bilimsel olarak çoktan kanıtlandı. Böylece doğayı korumaya karşı olan sorumluluklarımızı da hatırlayabiliriz. 

10) En az üç kişiyi bu kararları uygulamaya ikna etmek: Greenpeace kendi listesinde en az üç kişiyi Greenpeace üyesi yapmak demiş. Biz alternatif olarak, bu kararları yalnız başınıza uygulamaya koymaktan ziyade arkadaşlarınızla yapmanızı tavsiye ediyoruz. 

Siz de 2015'te daha sürdürülebilir bir yaşam sürmek istiyorsanız bu kararların hepsini veya bazılarını uygulayabilirsiniz. İyi seneler!

SHARE: