Menu

14 May

2018’in ilk çeyreğindeki dalgalanma, sürdürülebilir fonları yavaşlatmadı

Sürdürülebilir fonlar, 2018’in ilk çeyreğinde piyasalarda oldukça büyük dalgalanmalar olmasına rağmen varlıklarını büyüterek iyi bir performans gösterdi. S&P 500 Endeksi 2015 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana ilk kez çeyrek dönem kaybını açıklarken, sürdürülebilir fonlar güvenilirliğini korudu ve daha düşük dalgalanmalar yaşandı. ABD’deki sürdürülebilir fonların üçte biri, yılın ilk çeyreğini Morningstar kategorisinde en iyi %25’lik dilimde kapatırken, %55’i bu dönem üst yarım dilimde yer aldı.

Sürdürülebilir fonların yatırım stratejilerini belirlerken çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) faktörleri ön plana koymaları, kurumsal yönetimi güçlü ve önemli çevresel ve sosyal konuları etkin yöneten şirketleri tercih etmelerine olanak verirken, bu şirketlerin kriz dönemlerinde daha az dalgalanma yaşadığı ve olumsuz gelişmelere direndiği ilk çeyrek dönem raporlarına yansıdı.

2017’nin ilk çeyreğinde, tahmin edilen nakit akışını ikiye katlayarak yaklaşık 2,5 milyar dolarlık akış elde eden sürdürülebilir fonlar grubunda, en büyük akış 422 milyon dolar ile Calvert Emerging Markets Equity’de (CVMAX) olurken, onu 314 milyon dolar ile TIAA-CREF Social Choice Bond’s (TSBIX) takip etti. 2017’nin sonu itibarıyla sürdürülebilir fon grubuna dahil ve Amerikan yatırımcılara açık olan 240 fon varken, 2018’in ilk çeyrek döneminin sonunda bu sayı 267’ye ulaşarak büyümesini sürdürdü. Giderek büyüyen sürdürülebilir fon grubunun temel özellikleri ise yatırım süreçlerinde ÇSY kriterlerini baz almaları ve finansal getiri ile beraber gözle görülebilir bir sürdürülebilir etki yaratmayı hedefliyor olmaları. Gruba yeni eklenen 28 fondan büyük çoğunluğunu önceden var olan ancak ÇSY kriterlerini yatırım süreçlerine henüz dahil etmiş fonlar oluşturuyor. Elinde bulunan 19 fona ÇSY kriterlerini ekleyerek sürdürülebilir fon grubuna dahil eden Aberdeen Asset Management ise eklemelerin büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

Öte yandan Putnam Mart ayında, Putnam Multi-Cap Growth fonunu Putnam Sustainable Leaders (PNOPX) ve Putnam Multi-Cap Value fonunu Putnam Sustainable Future (PMVAX) olarak güncelleyerek bu iki fona tamamen sürdürülebilir bir yön kazandırdı. Dört milyar doları geçen varlıkları ile Putnam Sustainable Leaders (PNOPX), Amerika’nın dördüncü en büyük sürdürülebilir fonu konumuna gelerek yatırımlarında “sürdürülebilir iş uygulamalarına bağlılık” taşıyan şirketlere odaklanmaya başladı. Daha küçük olan Putnam Sustainable Future (PMVAX) ise yatırımlarında sürdürülebilir gelişme odaklı çözümler üreten ve sosyal, çevresel ve ekonomik alanlarda doğrudan etki yaratan şirketleri seçiyor.

Bu gelişmeler, sürdürülebilir yatırım alanında yavaş ancak emin adımlarla ilerleyen bir büyüme olacağını gösteriyor.

SHARE: