Menu

22 June

Ikea artık sadece geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir malzeme kullanacak

Ikea 2030 stratejik planları çerçevesinde sürdürülebilirliği faaliyetlerinin merkezine alıyor. Mobilya devi, kaynak yetersizliği ve kontrolsüz şehirleşmenin yarattığı sorunlara kayıtsız kalmayarak 2030 yılına kadar tamamen dairesel ekonomiye geçme ve karbon nötr olma sözü verdi.

“Three Roads Forward” adı verilen stratejik plan biyolojik çeşitliliği koruma, erişilebilirlik ve eşitlik sağlama gibi yaygın kurumsal sürdürülebilirlik taahhütlerinin yanı sıra temel ticari faaliyetlerin dönüştürülmesini de gerektiriyor. Dairesel ekonomiye geçiş ve iklim pozitif olma hedefinin gerçekleşmesi için ise firmanın bütün ham maddelerinin geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir olması gerekiyor.

Atıksız üretim ve dairesel bir ekonomi için iş birliklerinin ve alt yapının önemine dikkat çeken IKEA Group CEO’su Torbjörn Lööf, ham madde sağlayıcılarından müşterilere kadar herkesle ortak çalışmaya ve bu yönde yapılacak yeniliklere liderlik etmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Emisyonlar konusunda da katı önlemler alan firma, 2016 yılına kıyasla karbon ayak izinde %80,sera gazı salımlarında ise %15 azalma hedefliyor. Hedeflere ulaşıldığı takdirde her bir ürünün iklim değişikliğine olan etkisi %70 oranında azalmış olacak.

Yakın zamanda 1,7 milyar dolar değerinde yenilenebilir enerji yatırımı yapan Ikea, basın konferansında 2020 yılına kadar bütün enerji tüketimini yenilenebilir enerji ile karşılamayı planladığını açıkladı. Bunun yanı sıra firma 2017 yılında piyasaya sürülen duvara monte edilebilir güneş panelleri ile müşterilerini evde enerji üretmeye teşvik etmiş ve temiz enerji kullanımını daha ulaşılabilir hale getirmişti.

Dünya genelindeki ahşap tüketiminin %1’inden sorumlu olan mobilya zinciri son aldığı önlemler ile kuşkusuz büyük bir değişimin öncüsü olacak.

Ikea’nın diğer 2030 taahhütleri şu şekilde;

 - Bütün Ikea ürünlerinde yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzeme kullanarak tamamıyla dairesel ekonomiye geçmek
 - Ürünlerin taşıma, bakım ve değiş tokuşunu kolaylaştıracak servisler sunmak
 - 2020 yılına kadar dünya genelindeki tüm Ikea’lardan ve Ikea restoranlarından tek kullanımlık plastik ürünleri kaldırmak
 - Ikea restoranlarında vejeteryan ve bitki bazlı ürün çeşitlerini çoğaltmak
 - Ürün başına düşen iklim ayak izini ortalama %70 oranında azaltmak
 - 2025  yılına kadar eve teslimde sıfır emisyon hedefine ulaşmak
 - Ulaşılabilir ev güneş çözümleri satışını 29 Ikea mağazasında gerçekleştirmek

SHARE: