Menu

13 February

Daha Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Cinsiyet Eşitliği

Cinsiyet eşitliği BM Milenyum Kalkınma hedefleri arasında yer alıyor. Küresel çapta kaydedilen ilerlemelere rağmen kadınlara hala eşit fırsatlar sunulmuyor. Kadın-erkek eşitliği konusunun kurumsal sürdürülebilirlik politikalarında önemli yer kapladığını söylemek de yanlış olmaz. GRI göstergeleri arasında kadın çalışan ve yönetici oranlarına dair bildirimler de yer alıyor. 10-11 Mart tarihlerinde gerçekleşecek BM Kadının Güçlendirilmesi Yıllık Toplantısı öncesi Global Compact Türkiye “Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu” bu hafta üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda kız çocukları ve kadınlar için daha iyi fırsatlar yaratmada iş dünyasının rolü tartışıldı. 

UNDP Türkiye'nin Türkiye'deki ev ve iş hayatındaki kadın-erkek eşitliğine dair, Türkiye İstatistik Kurumu ve Birleşmiş Milletler Raporlarına göre derlediği ve yakın gelecekte mutlaka iyileştirilmesi gereken verilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kadının güçlendirilmesi ve fırsat eşitliği konularında Türkiye'de bir çok çalışma yapılıyor. Global Compact tarafından kabul edilen küresel Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerini aşağıda bulabilirsinizKadının güçlendirilmesi ilkeleri ile ilgili daha fazla bilgi almak ve gelişmeleri takip etmek için http://www.weprinciples.org/ adresine göz atabilirsiniz. 

Diğer yandan, bu çerçevede Kagider önderliğinde Dünya Bankası işbirliği ile geliştirilen Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) aşağıdaki konuları dikkate alıyor:

1. Yönetimin fırsat eşitliği konusundaki taahhüdü

2. İşe alım ve seçmede fırsat eşitliği

3. Eğitim fırsatlarına erişimde eşitlik

4. Performans değerlendirme ve terfide fırsat eşitliği

5. Kariyer destek uygulamaları

6. Geribildirim ve şikayetlerin izlenmesi

7. İletişim ve kurumsal reklamlar

Geçtiğimiz Aralık ayında UN Women Koç Holding ile kadınların sosyal ve ekonomik yönden desteklenlenmesi ve güçlendirilmesi amacıyla bir ortaklık antlaşması imzalamıştı. 

Öte yandan Dünya Çalışma Örgütü (ILO) ve İŞKUR, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SİDA) ile birlikte eşitiz, beraberiz projesini yürütüyor. 

SHARE: