Menu

14 May

UNEP FI üyesi bankalar TCFD önerilerinin uygulanması üzerine ilk rehberi yayınladılar

BM Çevre Programı Finans Girişimi’nin (UNEP FI) bir araya getirdiği dünyanın önde gelen 16 bankası, iklim değişikliği ve iklim eyleminin bankacılık sektörünü nasıl etkilediğinin daha iyi anlaşılması için ortak bir metodoloji rehberi yayımladı. Rehber, bankaların iklimle ilgili maruz kaldıkları risk ve fırsatlarda TCFD önerileri ile uyumlu şeffaflık gösterebilmeleri için temel oluşturuyor. Aynı zamanda bankaların müşterilerine verdikleri hizmetlerde düşük karbon dönüşümüne katkı sağlamaları ve bu dönüşümden kendileri de faydalanmaları için de yol gösteriyor.

Metodoloji ve destek malzemeler 10 ay boyunca sürdürülen eşsiz ve ortaklaşa bir çabanın ilk ürünü olarak ortaya çıktı. Rehber, bankaların kredi riski, stres testi, sürdürülebilirlik, iş geliştirme gibi departmanları ile önde gelen bilim adamları, risk ve yatırım yönetimi uzmanlarının ortak çalışmasıyla hazırlandı.

Metodolojiyi hazırlayan ANZ, Barclays, BBVA, BNP Paribas, Bradesco, Citi, DNB, Itaú Unibanco, National Australia Bank, Rabobank, Royal Bank of Canada, Santander, Société Générale, Standard Chartered, TD Bank Group ve UBS bankaları yalnızca çalışmaya katılmakla kalmadılar, aynı zamanda yayınladıkları metodolojiyi uyguluyorlar. Oliver Wyman, Mercer, Acclimatise’ın danışmanlığı ve International Institute for Applied Systems Analysis (IIASA) ve Potsdam Institute for Climate Impact Research (PIK)’dan bilim insanlarının desteği ile yazılan metodoloji, TCFD’nin önerilerine göre tasarlanan iklim esaslı risk ve fırsatları değerlendirme amaçlı ilk bankacılık rehberi olma özelliğini taşıyor.

İklim eylemi ve bankacılık ile ilgili en iyi uygulamaları geliştirmek için sektörler arası ve uzmanlık alanları anlamında daha ileri düzeyde çalışmaların gerektiği belirtiliyor. Haziran ayında yayımlanacağı duyurulan ikinci rapor fiziki risklerin değerlendirilmesini kapsayacak. Metodolojiye bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

SHARE: