Menu

6 November

BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'nin Yeni Şirketleri

Borsa İstanbul'da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin paylarından oluşan BIST Sürdürülebilirlik Endeksinde Kasım 2015- Ekim 2016 sonuçları açıklandı!

4 Kasım 2014 tarihinden beri hesaplanmakta olan  Sürdürülebilirlik Endeksi’nin nihai hedefinin Borsa İstanbul şirketlerinin sürdürülebilirlik konusundaki anlayış, bilgi ve uygulamalarının artırılması olduğu söylenebilir. Bu hedefe ulaşabilmek ve bunu kitlelere anlatabilmek için oluşturulan Sürdürülebilirlik Endeksi ise belirli değerlendirme kriterleri sonucunda somut bir gösterge sunuyor. Şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularındaki gelişimini birlikte değerlendiren Endeks, böylece sürdürülebilirliği yeni ve aynı zamanda birleşik bir performans kriteri olarak da sunmuş oluyor.

İlk değerleme dönemi olan Ocak-Mart 2014 döneminde BIST 30 endeksinde yer alan şirketler değerlemeye tabi tutulmuştu, 2015 yılından itibaren değerlemeye alınacak şirketler listesi ise BIST 50 endeksi şirketlerine genişletildi.

UN Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Argüden, BİST sürdürülebilirlik Endeksi ile alakalı olarak “Sürdürülebilirlik Endeksi şirketlerin daha derin ve kapsayıcı değer yaratmalarına destek olacak, bu sayede Türkiye sermaye piyasaları kalıcı ve sürdürülebilir gelişim yaşayacaktır. Endeks, sürdürülebilirlik bilincinin ve iyi uygulamaların iş dünyasında yayılmasına da katkı sağlayacaktır.” yorumlarını yaptı.

02.11.2015 tarihinden itibaren Endekste yer alacak şirketlerin listesi şöyle:

Akbank

Aksa Enerji

Anadolu Efes

Arçelik

Aselsan

Brisa

Coca Cola İçecek

Doğuş Otomotiv

Ereğli Demir Çelik

Ford Otosan

Garanti Bankası

İş Bankası

Koç Holding

Migros Ticaret

Petkim

Sabancı Holding

Saf GMYO

TSKB

TAV Havalimanları

Tofaş Oto Fabrikaları

Türkcell

Tüpraş

Türk Hava Yolları

Türk Telekom

Ülker Bisküvi

Vakıflar Bankası

Vestel

Yapı ve Kredi Bankası
 

SHARE: