Menu

31 May

Dünya Biyoçeşitlilik Günü’nün 25. yılı kutlandı

Uluslararası Biyoçeşitlilik Günü 22 Mayıs tarihinde dünyanın bir çok yerinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Bu yılın teması ise “Biyoçeşitlilik Hareketinin 25. Yıl Kutlamaları” oldu. Doğa ile uyumlu bir gelecek kurma adına 25 yılda ulaşılan hedeflerin ve yapılması gerekenlerin vurgulandığı kutlamalar gelecekte atılacak adımlar için de motivasyon sağladı.

Uluslararası Biyoçeşitlilik Anlaşması 1992 yılında 150 ülke tarafından imzalanmış 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe girmişti. Bu tarihten itibaren canlı çeşitliliğinin korunmasına ve sürdürülebilirliğine dikkat çekmek amacıyla her yıl 22 Mayıs’ta farklı temalarla kutlanan Uluslararası Biyoçeşitlilik Günü Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nden Hedef 14: Suda Yaşam ve Hedef 15: Karada Yaşam amaçlarının gerçekleştirilmesi konularında da farkındalık yaratıyor.

Kutlamalar 2017 yılında ise “Sürdürülebilir Turizm ve Biyoçeşitlilik” temasıyla gerçekleşmiş, sürdürülebilir turizmin su ve karadaki yaşamın korunmasına ve ekonomik büyümeye olan katkılarına dikkat çekilmişti.  Ayrıca 2017 teması dahilinde turizmin biyoçeşitlilik üzerindeki olumsuz etkilerine de değinilmiş ve sürdürülebilir turizmin iyi örnekleri gündeme getirilmişti. Turistik cazibe merkezlerinin oluşmasında doğal güzelliklerin ve canlı çeşitliliğinin büyük etkisi olmasına rağmen Dünya Mirası Listesi’nde bulunan doğal alanların %25’inin turistik faaliyetlerden negatif etkileniyor olması ise konunun aciliyetini gösteriyor.

“Biyoçeşitliliğin İş Dünyası için Önemi” başlıklı yazımızda Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) Sri Lanka’da deniz kaplumbağalarını ve yumurtlama alanlarını koruma amacıyla Anantara oteller zinciri ile yaptığı iş birliğine değinmiştik. Proje kapsamında kaplumbağaların yumurtlama bölgeleri restore edilmiş ve ziyaretçilere çeşitli bilinçlendirme çalışmaları yapılmıştı.

Sadece turizm değil doğal kaynaklara bağlı olan bütün sektörlerin faaliyetlerinin devamlılığı için biyoçeşitliliğin korunması ve koruma bölgelerinin genişletilmesi gerekiyor. Su, kara ve hava ekosistemlerinin sürdürülebilirliği ve dolayısıyla milyonlarca insanın beslenme ve içme suyu güvenliği hükümetlerin ve iş dünyasının atacağı adımlara bağlı. Konu hakkında tartışma ortamı oluşturmak amacıyla Birleşmiş Milletler Biyoçeşitlilik Konferansı kasım ayında Şarm El Şeyh’te 14. buluşmasını gerçekleştirecek. 190’ın üzerinde ülkenin katılımıyla, 2011-2020 Biyoçeşitlilik Stratejik Planı üzerinde durulacak. Konferans sonuçlarının olumlu gelişmelere vesile olmasını umuyor ve Uluslararası Biyoçeşitlilik Günü’nün 2019 temasını heyecanla bekliyoruz.

SHARE: