Menu

7 December

COP24 başladı

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24. Taraflar Konferansı (COP24) 3 Aralık’ta başladı. 14 Aralık’a kadar devam edecek olan konferans bu yıl Polonya’nın kömür kenti Katoviçe’de yapılıyor. Sözleşmenin en önemli organizasyonu olan konferans, sözleşmenin hükümlerini etkin bir şekilde uygulayabilmek için kararlar almayı ve hükümlerin uygulanışını kontrol etmeyi amaçlıyor.

Konferansın açılış konuşmasında söz alan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres şöyle dedi: “İklim değişikliği bizden daha hızlı koşuyor ve çok geç olmadan onu yakalamalıyız.” Guterres, iklim değişikliğini durdurmak için düşük karbonlu, iklim direncine sahip, sürdürülebilir kalkınma planlarını benimsememiz gerektiğini belirtirken, kurtuluş umudumuzun Paris Anlaşması’nda olduğunu da “Paris Anlaşması yalnızca bir kağıt parçasından ibaret değil, tarihi bir anlaşma” sözleriyle ekledi. Ulaşımda salımı sıfırlamayı amaçlayan “Değişimin Öncüsü Olalım” (Driving Change Together) girişimine katılan Polonya ve Birleşik Krallık’a destek veren Guterres; ulaşımda salımın azaltılmasının sadece iklim değişikliğini değil, hava kirliliğini ve buna bağlı olarak artan sağlık sorunlarını önlemek için de gerekli olduğunu belirtti ve Katoviçe’den başarısızlıkla ayrılma lüksümüz olmadığını vurgulayarak konuşmasına son verdi.

Dünya genelinde en yaygın dördüncü ölüm sebebi olan hava kirliliği yalnızca 2016’da 6.1 milyon insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Dünya Sağlık Örgütü’nün COP24 Özel Raporu’nda da Paris Anlaşması’nın taahhütlerine ulaşmanın milyonlarca insanın hayatı için önemi vurgulandı. Dünya Sağlık Örgütü’nden Doktor Maria Neira iklim değişikliğinin gerçek maliyetinin hastanelerde ve ciğerlerimizde hissedildiğini ekledi.

Konferansın ikinci gününde katılımcılar şaşırtıcı bir mesaj aldılar. Çünkü mesaj uzaydan geliyordu. Avrupa Uzay Ajansı’nın astronotu Alexander Gerst, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ilettiği duygusal videoda gezegenimizin benzersiz manzarasına karşı şöyle konuştu: “Bu simsiyah boşluğun içindeki küçük mavi bilyenin üzerindeki hiçbir kaynak sınırsız değil ve gezegenimizin bir yedeği yok.”

Dünya Kaynakları Enstitüsü’nün yeni raporu, konferansa bir “çözüm menüsü” sundu. Rapora göre 2050’de 10 milyara ulaşması beklenen dünya nüfusunun tamamımın beslenmesi sağlanırken iklim felaketini önlemek mümkün. Tüketimi azaltmak, tarımsal verimi ve ağaçlandırmayı arttırmak menüdeki stratejilerden bazıları. Beslenme alışkanlıklarımızı, yoğun kaynak kullanımıyla üretilen et gibi hayvansal gıdaların tüketimini azaltma yönünde değiştirmek ise en önemli adımlardan biri olarak vurgulanıyor.

Dünya Bankası adına söz alan Başkan Jim Yong Kim de iklim değişikliğine karşı savaşta, Dünya Bankası olarak 200 milyar dolar yatırım sağlayarak destek vereceklerini açıkladı.

Ünlü aktör ve Kaliforniya eski valisi Arnold Schwarzenegger ise iklim değişikliğine karşı ABD’nin aldığı eylemle ilgili şöyle konuştu: “Amerika’dan bahsederken Washington yönetiminin iklim hareketinden desteğini çekeceği yönündeki açıklamaların ötesine bakarsak, eyalet ve şehirlerde yerel yönetimlerin girişimleriyle salımın %70’e kadar azaltılabileceğini görebiliriz.”

Konferansın en etkileyici konuşmacılarından biri de Planet Earth, Blue Planet ve son olarak Dynasties'i seslendiren ünlü Biyolog, Doğa Bilimci ve televizyoncu David Attenborough oldu. Birleşmiş Milletler’in halktan konu hakkındaki düşüncelerini iletmesini istemesiyle dünya halklarının temsilcisi olarak söz alan Attenborough, dünya liderlerine seslenerek iklim değişikliğini küresel çapta, insan etkisiyle ortaya çıkan bir felaket olarak tanımladı. Bir an önce eyleme geçmezsek ufukta medeniyetimizin çöküşünün ve doğal hayatın büyük oranda yok oluşunun göründüğünü de ekledi.

SHARE: