Menu

24 July

Güneş ve Rüzgarın Liderleri Kimler?

İki hafta önceki newsletterımızda değindiğimiz, iş ortağımız DNVGL’in hazırladığı Küresel Fırsatlar Raporu’nda dünyamızın karşı karşıya olduğu en büyük risklerden biri olan iklim değişikliği ile mücadelede yenilenebilir kaynaklara yapılan yatırımın öneminden bahsetmiştik. Uzun vadeli düşünen hükümetler, iklim değişikliğini geleceğin sorunu olarak görmüyorlar. Etkileri bugün bile hissedilen iklim değişikliği, günlük hayatımızın bir parçası haline geldi bile. İklim değişikliği ile mücadelede en önemli etken daha sürdürülebilir enerji kaynakları bulmak. Birçok ülkenin genel elektrik üretiminde güneş ve rüzgar enerjisinin payı gittikçe yükseliyor. Fosil yakıtları tamamen terk edeceğini açıklayan Almanya’da en büyük elektrik üreticisi EON geçtiğimiz yıl şirket stratejisini yenilenebilir enerji üzerine odaklayacağını açıklamıştı. National Geographic, son olarak hazırladığı yenilenebilir enerji dosyasında ABD ve Almanya gibi yenilenebilir enerjiye büyük yatırım yapan gelişmiş ülkelerin yanı sıra ve bu konuda öne çıkmaya başlayan 5 sürpriz ülkeye odaklandı ve bu ülkelerin “Yeşil” potansiyellerini değerlendirdi:
- İtalya: Toskana güneşi ile meşhur olan Çizme, dünyanın üçüncü en büyük güneş enerjisi kapasitesine sahip. Ülkenin toplam enerji üretiminde en büyük pay da yine güneşe ait.
- İspanya: Özel ayna teknolojisi sayesinde büyük miktarda güneş ışığını toplayıp, küçük alanlara odanklanan konsantre güneş enerjisinde en büyük kapasiteye sahip. Bu konuda ikinci sırada ABD ve hemen arkasında Birleşik Arab Emirlikleri, Hindistan ve Cezayir bulunuyor.
- Danimarka: İskandinav ülkesi rüzgar enerjisi sayesinde kendi elektrik ihtiyacının yüzde 140’ını karşıladı. Portekiz ise ikinci sırada.
- Hindistan: Toplumun ¼’ünün elektriğe erişiminin olmadığı ülke, rüzgar enerji kapasitesi bakımından Global Wind Energy Council’e göre 5’inci sırada yer alıyor.
- Japonya: Fukushima faciasından sonra yenilebilir enerjiye yönelen Japonya geçtiğimiz yıl Çin'den sonra, dünyanın ikinci büyük güneş enerjisi kapasitesini enerji şebekesine entegre etti.  
Geçtiğimiz yıllarda güneş enerjisi fiyatlarında önemli düşüş yaşandı. Uluslararası Enerji Ajansı’na göre 21. yy ortalarında doğru güneş enerjisinin toplam enerji üretimimizdeki payı, yaklaşık 1/4′e erişerek en önemli paya sahip olacak. Hatırlatalım, 2013′te güneş enerjisinin payı sadece %1′di. 
2040′a kadar gelişmekte olan ekonomiler PV sistemlerine yaklaşık 1 trilyon USD harcamış olacak. Bloomberg New Energy Finance analisti Jenny Chase’e göre bu yatırımlar sayesinde birçok ülke ücra köşelerdeki yerleşim merkezlerine ilk defa elektrik ulaştırmış olacak. Yine Bloomberg’e göre 2030 yılında güneş ve onshore rüzgar fosil yakıta gore daha ucuz bir opsiyon olacak. 

SHARE: