Menu

10 July

Sürdürülebilir Tedarik Zinciri İçin İpuçları

Günümüzde ekonomik ve finansal yapılar gittikçe karmaşık, kırılgan ve birbirine bağlantılı hale geldi. Bu kırılganlığın nedenlerinden bir tanesi de tedarik zincirlerinin küreselleşmesi ve karmaşıklaşması. Şirketlerin riskleri artık sadece operasyonlarını sürdürdükleri duvarlar arasında değil tedarikçilerden de kaynaklanıyor. Maliyetlerin düşürülmesi için tasarlanan tedarik zinciri yaklaşımları gittikçe şirketler için risklerin artmasına neden olmaya başladı.

Geçtiğimiz yıllarda büyük şirketlerin ve markaların başına gelen skandalların bir kısmı tedarik zincirlerinden kaynaklandı. Sürdürülebilir bir şirket olma yolunda adım atmak isteyen şirketler artık sorumluluğu tedarikçilerine yükleyip yakalarını sıyırmaya çalışmıyor, tedarikçilerini de özümsedikleri bu dönüşümün bir parçası haline getiriyorlar. Geçmişte yaşanan skandallar ve sonrasında şirketlerin vermek zorunda kaldığı tepkiler, günümüzde herhangi bir işletmenin başına gelebilecek nitelikte. Biz de sürdürülebilir bir tedarik zincirine sahip olmak için ne gibi yollardan geçmeli ve nasıl hareket etmeli sorusundan yola çıkarak, “Sürdürülebilir Tedarik Zinciri İçin İpuçları” isimli dokümanı  yayımladık. Bu yolla, sürdürülebilirlik yolculuğuna çıkan şirketlerin benimseyebilecekleri ilkeleri ortaya çıkarmaya çalıştık. ‘İpuçları’na ve diğer 360Kısalar’a bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Tedarik zinciri ve daha geniş haliyle değer zinciri alanında gerçekleştirilen anlamlı çalışmalara bir örnek de geçtiğimiz günlerde Adidas’tan geldi. Adidas, okyanuslarda çok ciddi biçimde kirlilik yaratan plastik birikintilerine çare olması ve kaçak balıkçılığa dikkat çekmek için okyanustan toplanan plastikler ve balıkçı ağlarından ayakkabı yapacağını duyurdu. Böylece plastik atıklardan ve denizin çeşitli yerlerinde biriken ve işe yaramaz hale geldiği için bırakılan balıkçı ağlarının atıklarını ekonomiye kazandırmaya başladı. Döngüsel ekonominin iyi bir uygulaması olan bu örnek ile Adidas’ın değer zincirini ne kadar kapsamlı olarak ele aldığını da gözlemliyoruz. Haberin ayrıntıları için tıklayınız.

SHARE: