Menu

13 September

Doğal gaz, yeşil badana ile doğaya dost oluyor!

İlk defa bir doğal gazın satışı, üretim koşullarını onaylayan bir sertifikayla, kahve gibi adil ticaret markası olarak yapıldı. Bu sertifika, ABD ihracatçılarının, hidrolik kırılma yöntemine şüpheyle yaklaşan Avrupa ülkelerindeki pazarları kazanmalarına yardımcı olacak. Sertifikalı bu gaz, küresel ısınmaya neden olan metan gazı sızıntısı, kuyuların kirlenmesi ve atık suların ortadan kaldırılması gibi çevresel etkilerin standartlarına uymak durumunda kalacak.

Bu yeni şartlar, ilk defa Houston merkezli New Jersey Resources’ın, Southwestern Energy tarafından işletilen Batı Virginia'daki kuyulardan gaz tedarik etme anlaşmasında yer aldı. Anlaşma, New Jersey Resources'ın doğal gaz yan kuruluşları tarafından kullanılan tedariğin yüzde 14'ünü sağlayacak. New Jersey Resources, bu durumun müşterilerin maliyetlerinde önemli bir fark yaratmayacağını açıkladı.

Southwestern'in kıdemli başkan yardımcısı Jennifer Stewart, çevre koşullarına önem veren bir politikaya sahip olduklarını ve gelir arttırmak için “yeşil gaz” kullanımının farklı yollarını aradıklarını belirtti.

Southwestern, çeşitli kuruluşların desteğiyle su, hava, kara ve yerel topluluklar üzerindeki etkilerin standartlarını belirleyen Independent Energy Standards (IES) ile çalışıyor. Sertifikasyon programını yürüten şirkete göre, tamamen “sorumlu gaz” kullanımı faturaya ayda yaklaşık ortalama 90 ABD doları ekliyor. IES'in CEO'su Jory Caulkins, müşterilerinin taleplerini karşılamak için sürdürülebilirlik taahhütünde bulunan kamu kuruluşlarının ve yabancı piyasalara, özellikle Avrupa’ya, sıvılaştırılmış doğal gaz satmak isteyen ihracatçıların bu sertifikaya ilgi gösterdiğini söyledi.

Doğal gazla çalışan elektrik santralleri, metan sızıntısı da dahil olmak üzere, tortulu şist(shale) üretiminin çevresel etkisi ile ilgili kaygılar yaratıyor. Doğal gaz üreticileri ve pazarlamacıları ise bu kaygıları aşmanın yollarını arıyorlar.

Birçok şirket, marka ve itibar değerlerini yükseltmek için de farklı yollar deniyor. Bu yollardan birisi de, tüketicileri adeta bir tuzağa düşüren “Yeşil Badana”. Yukarıda bahsedilen, etik üretim sertifikasına sahip olan doğal gaz, bu durumu örneklendiriyor. Kullanımı şirketler tarafından giderek artan Yeşil Badana hakkında daha fazla bilgi için, Yeşil Badana kısamıza bakabilirsiniz.

SHARE: