Menu

30 january

B Corp İş Modeli Değer Yaratan Şirketler İçin Dünya Ekonomik Forumunda Önerildi

Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu‘nda B Corp sertifikasını veren kuruluş B Lab ve CEO'lardan oluşan sürdürülebilirlik platformu B Team işbirliği yapmaya karar verdi. B Team üyesi CEO'lar, B Corp tarafından önerilen aşağıdaki adımları izleyerek şirketlerinin performansını ölçecekler. 

1. Çevresel ve toplumsal performansını ücretsiz bir ölçme metodolojisi olan B Impact Assessment'ı kullanarak kendi performanslarını öğrenerek, rakipleri ile kıyaslayabilecekler.

2. Şirketlerinin ortak değer yaratma amacını DNA'larına işleyecekler. ABD'de yasal bir statü olan B Corporation statüsü için başvurarak, hissedarları kadar paydaşlarını da düşündüklerini resmi stratejileri haline getirecekler.  

3. B Corp sertifikası alarak, hem toplum için değer yaratan hem de karlı bir iş modeline sahip bir şirket olduklarını dünyaya duyurabilecekler. 

B Corp iş modeli ilk kez uluslararası sürdürülebilirlik platformlarında gündeme gelmiyor. Profersör John Elkington'ın kurduğu sürdürülebilirlik danışmanlığı şirketi SustainAbility'nin Direktörü Rob Cameron, geçtiğimiz yıl katıldığı Yeşil İş Konferansı'nda “eğer şirketinize amaç vermek, değer katmak istiyorsanız B Corp olmayı ciddi ciddi düşünün” demişti. B Team Nedir?

B Team  2012 yılında Sir Richard Branson ve Jochan Zeitz tarafından küresel iş liderlerini geleneksel şirket yapısını değiştirme amacıyla kuruldu.  B Lab ve B Corp'un amaçladığı gibi B Team de şirketlerin iş fırsatları tanımlayarak dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çalışmalar yapıyor. B Team aynı zamanda STK'lar, kamu kuruluşları ve şirketlerin bu amaç doğrultusunda çok paydaşlı girişimler kurmalarını sağlamak istiyor. 

B Team'in önderliğini yaptığı B Planı inisiyatifinin bir parçası olarak B Corp ile yapacağı işbirliğinde, şirket yöneticilerini şeffaflık, performans ölçümü ve uzun vadeli düşünme konularında bilinçlendirmek için çalışacak. 

B Corp hakkında siz de daha fazlasını öğrenmek, sertifika için başvurmak ve B Etki Değerlendirmesini doldurmak konusunda destek almak isterseniz bcorpturkey.org adresini ziyaret edebilir ve bizimle bcorp@s360.com.tr'den iletişime geçebilirsiniz. 

SHARE: